המפסידים בפריימריז בקדימה לא יחויבו להישאר במפלגה

סיעת קדימה החליטה כי לא תחייב את המועמדים שלא יזכו בפריימריז בספטמבר להישאר במפלגה אחרי ההפסד • עוד הוחלט, כי היו"ר חדש הוא שיחליט אם לשריין את המקום השני למתמודד שייבחר אחריו • יו"ר קואליציה יואל חסון הכריז על תמיכתו בלבני ואמר: "היא האדם הנכון להגשים את מורשת שרון" • לבני: "נוציא את הציבור מתחושת הדכדוך בו הוא נמצא"

(2:15 דק')

ניצחון לשרת החוץ ציפי לבני, שהוכיחה היום (שני) אחרי הצהריים בישיבה של סיעת קדימה, שנערכה בבית המפלגה בפתח תקווה, כי היא זוכה לתמיכתם של רוב חברי הכנסת בהתמודדות על ראשות המפלגה.

בניגוד לעמדתם של יו"ר הכנסת, דליה איציק, שר התחבורה, שאול מופז והשר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, החליטו חברי הסיעה, כי המועמדים שלא ינצחו בפריימריז שיתקיימו בחודש ספטמבר, לא יצטרכו להתחייב שיישארו בקדימה למרות ההפסד. עוד הוחלט, כי יו"ר המפלגה הנבחר הוא שיבחר האם לשריין את המקום השני במפלגה למי שייבחר במקום השני בפריימריז.

כמו כן, התקבלה בישיבה הצעתו של חבר הכנסת יוחנן פלסנר, שהציע לערוך עימות בין ארבעת המועמדים לראשות המפלגה על כל הנושאים העומדים על סדר היום. ההחלטתה התקבלה בתמיכתם של לבני ומופז.

לבני זכתה לתמיכת חסון ואמרה: "קדימה זו פוליטיקה אחת"

חיזוק נוסף לו זכתה לבני היא תמיכתו של יו"ר הקואליציה, יואל חסון, שהכריז במסיבת עיתונאים כי יתמוך בשרת החוץ לראשות קדימה. "מדינת ישראל עומדת היום בצומת דרכים וצריכה לבחור את ההנהגה שלה לשנים הקרובות", אמר חסון כשלבני לצידו.

"מפלגת קדימה עומדת כיום בפני הכרעה לא פשוטה באופן בלתי הפיך על עתידה. הגעתי למסקנה כי טובת המדינה ואחריה טובת המפלגה מחייבות אותי לתמוך במועמדותה של ציפי לבני לראשות המפלגה ולעזור לה להיבחר לראש הממשלה הבאה של מדינת ישראל. אני מאמין כי לבני היא האדם הנכון להגשים את מורשתו של אריאל שרון".

לבני הודתה לחסון על תמיכתו ואמרה: "הייתי שותפה ללידה של קדימה וגם להריון. קדימה היא דרך, היא רעיון והמחויבות שלנו היא לדרך הזו שהיא מייצגת. אנו מחויבים לפוליטיקה אחרת. המשמעות היא שכל אחד מאיתנו יתמוך ברעיון שהוא מאמין בו, בלי קשר למעמד שלו, בדיוק כמו שהוא לא יתמוך במשהו שהוא לא מאמין בו נכון לאותו זמן, גם אם יבטיחו לו תפקידים. אנו, כשליחי ציבור, חייבים לנהוג כך - קודם כל לעצמנו ואחר כך לבוחרים שלנו, זו פוליטיקה אחרת בזה אני מאמינה".

על תמיכתו של חסון אמרה שרת החוץ כי מדובר באמירה בעלת משמעות והחלטה מנהיגותית. "חבר הכנסת חסון מצטרף לקבוצה שכבר הצהירה על תמיכתה בי, ובכוונתנו לצרף עוד תומכים ולהוציא הציבור מתחושת הדכדוך בו הוא נמצא".