הפלסטינים שנמלטו מעזה הועברו ליריחו

שלושה אוטובוסים, ובהם 87 תומכי הפתח שנמלטו בשבת מאימת החמאס ברצועת עזה, הגיעו ליריחו • העברתם נעשתה בהוראת שר הביטחון ובסיכום עם הרשות הפלסטינית שסירבה לקלוט אותם ברמאללה • ראש משפחת חילס בראיון לחדשות 10: "אם אחזור לעזה זה יהיה גזר דין מוות"

(2:05 דק')

פרשת בני משפחת חילס, המזוהים עם הפתח, שנמלטו בשבת מרצועת עזה לישראל מאימת החמאס, עומדת לפני סיום. בשעות אחרי הצהריים הועברו 87 מהפלסטינים באוטובוסים ליריחו, שם ישוכנו במחנה מיוחד, בו יישארו עד שתיפתר בעייתם.

העברת הפלסטינים נעשתה בהוראתו של שר הביטחון, אהוד ברק, ובתיאום עם הרשות הפלסטינית, שסירבה לקלוט את תומכי הפתח ברמאללה, אך הסכימה להעברתם ליריחו. גם מספר בכירים במערכת הביטחון התנגדו למהלך, בטענה כי חלק מהם היו מעורבים בפיגועים נגד ישראל.

אתמול, כזכור, הוחזרו בהוראת שר הביטחון כמה עשרות פלסטינים לרצועת עזה, שם נעצרו מייד על ידי אנשי חמאס. ראש משפחת חילס, אחמד חילס, שעדיין מאושפז בבית חולים בישראל, אמר בראיון לחדשות 10 כי אם יוחזר לרצועה יהיה זה עבורו "גזר דין מוות".

הפרשה החלה בשבת, עם יום קרבות בין כוחות הביטחון של חמאס לתומכי הפתח ברצועת עזה, בו נהרגו תשעה בני אדם. תומכי הפתח, ובהם בני משפחת חילס משכונת סג'עייה, לא יכלו לעמוד מול החמאס והחלו להימלט לכיוון הגבול עם ישראל.

עם הגעתם לאזור נחל עוז, הסכים צה"ל להכניס לשטח ישראל כ-190 אנשי פתח, שהסכימו להתפרק מנשקם ונעצרו מייד עם כניסתם. המנוסה של אנשי הפתח לוותה בירי פצצות מרגמה לעברם, כששלוש מהפצצות נפלו בשטחים פתוחים בשטח ישראל.

חלק מהנמלטים היו פצועים וכ-20 אושפזו בבתי החולים "סורוקה" שבבאר שבע ו"ברזילי" שבאשקלון. מדובר צה"ל נמסר, כי כניסתם של הפלסטינים לישראל אושרה מטעמים הומניטריים.