BETA

13.02.2011

18:11

עודכן:

וינשטיין הכריע: ליברמן יועמד לדין בשורת עבירות, אך לא יואשם בשוחד

היועץ המשפטי לממשלה שם קץ לסאגה ארוכת השנים. וינשטיין הודיע כי החליט להאשים את שר החוץ בהלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים והטרדת עד. "על-פי החשד, עבירות אלו נעברו בהתייחס לשליטה בחברות שאליהן הועברו כספים בהיקף של מיליוני דולרים", כתב וינשטיין. ליברמן, שזומן לשימוע לפני הגשת כתב האישום, הודיע בעבר כי אם יועמד לדין - יתפטר מהממשלה ומהכנסת

(2:25 דקות)

למעלה משנה וחצי אחרי שהמשטרה הגישה את המלצתה להעמיד לדין את שר החוץ, אביגדור ליברמן, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (רביעי) כי החליט להגיש נגדו כתב אישום. ליברמן לא יואשם בעבירה החמורה ביותר שיוחסה לו - קבלת שוחד, אך יעמוד לדין בעבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים והטרדת עד. פרקליטיו של ליברמן, עורכי הדין יעקב ויינרוט וירון קוסטליץ, קיבלו את ההודעה על פרטי כתב האישום וזימון לשימוע לפני הגשתו.

 

"העבירות בהן נשקלת העמדתו לדין של ליברמן הן מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על-פי החשד, עבירות אלו נעברו בהתייחס לשליטה בחברות שאליהן הועברו כספים בהיקף של מיליוני דולרים, שמקורם באנשי עסקים פרטיים, ואשר התקבלו בין השנים 2001-2008 בתאגידים שהיו בשליטתו, במהלך כהונתו כחבר כנסת וכשר בממשלה", נמסר מלשכת וינשטיין.

 

"בטרם קבלת החלטה סופית ייערך, כנהוג, שימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה - ככל שמר ליברמן יחפוץ בכך - במסגרתו יוכלו באי-כוחו להציג את טענותיו העובדתיות והמשפטיות, ואלה ייבדקו בפתיחות, כמקובל. מסגרת הזמן לקיום השימוע תיקבע בהקדם בתיאום עם באי-כוחו של מר ליברמן".

 

על פי הודעתו של וינשטיין, התקופה הרלוונטית לחשדות המפורטים היא החל מיום מינויו לראשונה כשר התשתיות במארס 2001. לאחר פרישתו מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה החל בפעילות עסקית בארץ ובעולם באמצעות שתי חברות שהקים. "על פי החשד הציג ליברמן מצג כוזב כלפי הציבור ומבקר המדינה, לפיו מכר במלואן את כל זכויותיו בחברות ואין לו כל נגיעה אליהן. זאת, על אף שהמשיך לקיים את עסקיו על ידי אותם תאגידים, ונהנה מהזרמתם של אותם תקבולים לחברות שבשליטתו, והכול תוך הפרת חובות הדיווח על פעילותו האמורה ותוך הגשת דוחות כוזבים על פעילותו ונכסיו השוטפים, דיווחים בהם היה מחויב בתוקף כהונותיו הציבוריות. 

 

"זאת עשה באמצעות תאגידים חדשים שייסד או שרכש בישראל, בקפריסין ובאיי הבתולה הבריטיים, שהגם ששמר על זיקה לזכויות בהם, הם נרשמו על שם אחרים, שחלקם שימשו 'אנשי קש' עבורו". עוד נכתב כי ליברמן "קשר במהלך תקופות כהונותיו הציבוריות קשר עם עורך דינו לצורך המשך פעילותו העסקית, שלא כדין". על פי הכתוב, "פעלו מר ליברמן ועורך דינו באופן שיטתי ומכוון להסתרת אותה פעילות". 

מזרימי הכסף: מרטין שלאף ומיכאל צ'רנוי

על פי החשד, נכתב בהודעה, חברות אלו עמדו בקשרים פיננסיים עם מעגל מצומצם של אנשי עסקים מחו"ל שהם בעלי אינטרסים או אינטרסים פוטנציאלים בישראל, ביניהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין. אנשי העסקים אלה העבירו לחברות אלה סכומי עתק בתשלומים חד פעמיים או עיתיים במשך תקופות ארוכות. מורכבות פעילות פיננסית זו, נכתב, סייעה להסתרת קשריו של ליברמן לחברות ולכספים.

 

כמו כן נחשד ליברמן כי לאחר פרישתו מתפקיד ציבורי בשנת 2004, פעל להקמתה של חברה נוספת, כאשר בעוד שבפועל הוא היה בעל השליטה בחברה והנהנה העיקרי מהכספים שהגיעו לחשבונה, הרי שכבעלת המניות בחברה נרשמה בתו, מיכל ליברמן-גלון. לצורך הסוואת שליטתו בחברה והיותו הנהנה בה, גרם מר ליברמן להעברת דיווח כוזב לבנק. "באמצעות חברה זו התקבלו תשלומים בסכום כולל של למעלה מ- 2,500,000 דולרים, כאשר מתוך סכום זה יותר מ- 1,200,000 דולרים התקבלו בחברה בתקופה בה כיהן בתפקידים ציבוריים". הוא אף הטריד עד, כך על פי וינשטיין, לאחר ששוחח עם אחד המעורבים בפרשה על החקירה.

 

ההחלטה הדרמטית התקבלה אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות, בהם פרקליט המדינה משה לדור, התכנסו בסוף חודש ינואר לדיונים מרתוניים של מספר ימים כדי להכריע בסוגיה. עוד לפני כן נמסר מלשכתו של וינשטיין כי בכוונתו לקבל את ההחלטה עד סוף פברואר, אך בסופו של דבר ההחלטה התקבלה רק כעת.

 

החקירה נגד ליברמן נפתחה בשנת 2006 בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, ובאוגוסט 2009 המליצה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) להגיש נגדו כתב אישום בשורה של עבירות חמורות, בהן שוחד. במסגרת הפרשה נחקרו קשריו של ליברמן עם בעלי הון ישראלים וזרים, כגון מיכאל צ'רנוי ומרטין שלאף, בחשד כי העבירו לידיו מיליוני שקלים כשכיהן כחבר כנסת בין השנים 2006-1999 באמצעות חברות קש. בינואר 2009, רגע לפני הבחירות האחרונות לכנסת, עצרה המשטרה שבעה ממקורביו של ליברמן, בהם בתו מיכל שעמדה לכאורה בראש אחת מחברות הקש, אך כולם שוחררו בתוך זמן קצר.

המשטרה: "המערך הכספי כלל חשבונות בנק וחברות קש בארץ ובחו"ל"

בהמלצת המשטרה להעמיד את שר החוץ לדין נכתב כי "במסגרת החקירה התחקו החוקרים אחר תנועות כפסים בהיקפים של מיליוני שקלים, אשר הועברו מגורמים שונים אל חברות וחשבונות בנק אשר מר ליברמן עמד מאחוריהם, כאשר המערך הכספי המורכב והמסועף כלל חשבונות בנק וחברות קש בארץ ובחו"ל, אשר בחזיתם הוצבו אנשים המקורבים לליברמן, וזאת במטרה להסתיר את זהותו של ליברמן כמי שעומד מאחורי חברות וחשבונות בנק אלה".

 

ליברמן מיהר לפרסם אז תגובה, שבה תקף בחריפות את המשטרה והבהיר כי אין כל בסיס לטענות נגדו. "כבר 13 שנים שהמשטרה מנהלת אחריי מסע רדיפה, וככל שכוחי הפוליטי וכוחה של ישראל ביתנו עולה, כך גם מחריפים הניסיונות לסלק אותי מהפעילות הציבורית", אמר שר החוץ. "לא היתה סיבה אמיתית לפתיחת החקירה נגדי, ואם החשדות היו מבוססים, אז החקירה לא היתה נמשכת למעלה מעשור. רק עתירתי לבג"ץ, שדרשה להפסיק את עינוי הדין שנגרם לי ולמשפחתי, חייבה את המשטרה לסיים את החקירה".

ליברמן לפני שנה וחצי: "שלם עם מה שעשיתי, אם אואשם - אתפטר"

למרות ההשתלחות במשטרה, ביום שלאחר ההמלצה להעמידו לדין הבהיר ליברמן כי אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש נגדו כתב אישום - הוא יתפטר מהממשלה ומהכנסת. עם זאת, שר החוץ הדגיש: "אני שלם עם כל מה שעשיתי, ואם הייתי צריך לחזור עוד פעם - הייתי עושה את אותו הדבר. גם בשנה הבאה וגם בעוד שנתיים אשאר יו"ר המפלגה ושר החוץ".

 

במאי אשתקד פרסמה המשטרה המלצה נוספת נגד ליברמן בפרשת ההדלפות מחקירתו. יאח"ה המליצה להאשים את שר החוץ בעבירה של הפרת אמונים, לאחר שהגיעה למסקנה כי שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן אריה, העביר לידיו פרטים חסויים מתוך בקשה לסיוע משפטי בעניינו של ליברמן, שהגיעה אליו. מתוקף תפקידו כשגריר. מאוחר יותר מינה ליברמן את בן אריה ליועץ בתפקיד משרד החוץ.

(1:39 דקות)