דיווח: איראן ערכה ניסוי מוצלח בנשק מתקדם

מפקד משמרות המהפיכה, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר לסוכנות הידיעות האיראנית כי הנשק החדש יטביע במצולות כל כלי שייט עויין שיתקרב לחופי איראן • על פי הדיווח מדובר בטיל ימי חדיש בעל טווח של עד 300 ק"מ • האיומים האיראנים באים בצל פקיעת האולטימטום שנתן המערב לאיראן בעניין עצירת תוכנית הגרעין שלה • נשיא איראן כבר הודיע כי מדינתו לא תוותר על העשרת האורניום

(24 שניות)

רשת הטלוויזיה האיראנית "עאלם" מדווחת הבוקר (שני) כי "משמרות המהפכה" ערכו ניסוי בנשק מתקדם נגד ספינות קרב. מדובר ככל הנראה בטיל ימי חדיש בעל טווח של 300 ק"מ.

ההודעה מתפרסמת על רקע המתיחות הגוברת לאחר שפג האולטימטום שהציבו מעצמות המערב לטהרן באשר לחבילת ההטבות שהוצעה לה כדי שתשעה את תוכנית הגרעין שלה. איראן עדיין לא השיבה, באופן רשמי, האם היא מסכימה לקבל את תכנית התמריצים שהציע המערב בתמורה להפסקת העשרת האורניום.

אולם נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד הודיע כי מדינתו לא תיסוג מזכויותיה לגרעין כלל, בתשובה לאולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאיראן לקבל את חבילת התמריצים שהוצעה לה ולהפסיק את תוכנית הגרעין ואת העשרת האורניום . בארצות הברית איימו כי יוטלו על איראן סנקציות נוספות אם תדחה את הצעת המעצמות.

הלילה דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי גורמים אמריקנים בכירים אומרים שהבית הלבן והפנטגון יישרו עמדות וכעת שני הגופים אינם תומכים במתקפה צבאית באיראן. על פי הדיווח ארה''ב הודיעה לישראל כי היא לא תאפשר למטוסי חיל האויר הישראלי לטוס מעל עיראק, במקרה שבו תחליט ישראל לתקוף את איראן.

אתמול אמר אחמדינג'אד, כי "דיפלומטיה היא המוצא היחיד מקיפאון היחסים בין מדינתו למעצמות המערב". הוא הוסיף, "אנו רציניים לחלוטין בכל הנוגע לניהול השיחות בנושא הגרעין, אני מקווה שכך גם חשים האנשים בצד השני של שולחן המשא ומתן".