מערכת נ"מ מתקדמת באיראן עד סוף 2008

מערכת טילי קרקע אוויר מתקדמת תועבר לאיראן מרוסיה עד סוף שנת 2008 • גורם ישראלי ביטחוני אמר לסוכנות רויטרס כי המשלוח הראשון יגיע לאיראן כבר בחודש ספטמבר הקרוב • "המערכת המתוכחמת הזו יכולה לפגוע קשות בתקיפה ישראלית של אתרי הגרעין האיראניים", אמר הגורם • "אבל יש לזכור כי האיראנים יצטרכו לפחות 6 עד 12 חודשים על מנת להכין את המערכת לפעילות מבצעית", ציין המקור הישראלי

איראן תקבל מרוסיה נ"מ מתקדמת לקראת סוף בשנת 2008, אשר תוכל להתמודד ביעילות עם מתקפה של חיל האוויר הישראלי - כך אמר היום (רביעי) גורם ביטחוני ישראלי לסוכנות רויטרס.

משלוח ראשון של מערכת ה - S-300 צפוי להגיע לאיראן כבר בחודש ספטמבר, כך מעריך הגורם, "אך יש לקחת בחשבון כי ייתכן ויעברו 6 עד 12 חודשים שלמים לפני שהמערכת תיפרס ותהיה פעילה לשימוש כנגד מטוסים", צוטט הבכיר.

זוהי לא עסקת הנשק הראשונה של רוסיה ואיראן, כבר בשנים האחרונות נרכשו על ידי טהרן טילי קרקע אוויר משוכליים מתוצרת רוסיה. דצמבר אשתקד דווח כי איראן רכשה את מערכת הנ"מ המתקדמת - אך ברוסיה הכחישו מכל וכל - כעת מסתבר כי הדיווחים היו נכונים.

ארה"ב מנסה בדרכים דיפלומטיות למנוע כל משלוח נשק או עסקת רכישה בין איראן ובין מדינות אחרות. בנוסף האמריקאים מתאמצים לעצור את העשרת האורניום באיראן ולמנוע מצב בו האיראנים יצליחו לפתח נשק גרעיני.

גם בוושינגטון וגם בישראל כבר רמזו כי לא יחששו להשתמש בחיל האוויר או בכל אמצעי אחר על מנת לעצור את איראן. בחודש שעבר דווח כי ישראל ערכה תרגיל תקיפה לטווח ארוך, רבים מאמינים היה חזרה גנרלית לקראחת תקיפה באתרי הגרעין האיראניים.

שר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס, אמר בתחילת החודש כי הוא מעריך שאיראן לא תקבל את המערכת החדישה ביותר, כזו המסוגלת להפיל מטרות במרחק של 120 ק"מ מיעדן. הגורם הישראלי אמר "אין ספק כי אם המערכת הזו תהיה בידי האיראנים - זה יקשה מאוד על תקיפה ישראלית".

"אבל", מסתייג המקור, "לאיראנים ייקח זמן לתפעל וללמוד את המערכת ובזמן הזה אנחנו לא נשב בצד ולא נעשה כלום - גם אנחנו נלמד אותה, את מערך הפריסה שלה ברחבי איראן ונעבוד על אמצעים להתגונן מפניה".