רייס: לא ברור כיצד תגיב לטהרן להצעת התמריצים

מזכירת המדינה האמריקנית התייחסה לסבב השיחות סביב הגרעין האיראני שייערך בסוף השבוע בז'נבה, ואמרה שוושינגטון תשלח נציג לבירת שוויץ "כדי להראות שהקהילה הבינלאומית מאוחדת לחלוטין בעניין" • בשיחות בהן תשתתף איראן עם שש המעצמות, תצטרך טהרן להודיע כיצד היא מגיבה להצעת התמריצים של המערב בתמורה להקפאת תכנית הגרעין

יומיים לפני השיחות סביב סוגיית הגרעין האיראני שצפויות להתקיים בשבת בז'נבה, התייחסה אמש (חמישי) מזכירת המדינה האמריקנית להצעה להקפיא את תכנית העשרת האורניום שהניחו שש המעצמות לטהרן, ואמרה כי אין לה מושג כיצד עומדים האיראנים להגיב להצעה.

כזכור, בהצעה שהונחה לפני איראן, מציעות חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת, ויחד עמן גרמניה, לספק לטהרן תמריצים כלכליים ודיפלומטיים, אם זו תנטוש את תכנית הגרעין.

"ארה"ב רוצה להבהיר לאיראן שהיא עומדת מאחורי המדיניות הזו בנחישות ומאוחדת עם בעלות הברית שלה", אמרה רייס לקראת סבב השיחות. "אנחנו נראה מה יאמרו האיראנים".

בניגוד למדיניות המוצהרת של ארה"ב, הדוגלת בבידוד מוחלט של המשטר האיראני, החליטה וושינגטון לשלוח נציג לשיחות בז'נבה. מי שייצג את האמריקנים יהיה ויליאם ברנס – מספר שלוש במחלקת המדינה – שייפגש עם הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, ונציגים של המעצמות.

לדברי רייס, השתתפותו של ברנס בסבב השיחות נועדה להבהיר לטהרן שהקהילה הבינלאומית מאוחדת סביב הרצון לפרק את הגרעין האיראני. "אנחנו מציעים לאיראן דרך להצטרף לקהילה הבינלאומית, אבל גם מתעקשים שהם צריכים להקפיא באופן הניתן לאימות את תכנית הגרעין שלהם כדי להיכנס לשיחות", אמרה מזכירת המדינה. "המסר הברור הוא שהקהילה הבינלאומית ושש המעצמות מאוחדות לחלוטין".

בתוך כך, בירך שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, על כוונת האמריקנים לשלוח נציג לז'נבה, אך הוסיף שהוא לא מצפה ליותר מדי מסבב השיחות. "לומר שאני מקווה לראות בזה תחילת דיאלוג יהיה מוקדם מדי", אמר קושנר. "אני מלא תקווה, אבל לא מצפה לכלום".