רייס: ארה"ב תגן על בעלות בריתה מכל תקיפה אפשרית

מזכירת המדינה האמריקאית שלחה איום מרומז לעבר איראן והבהירה כי "אנו לוקחים ברצינות רבה את מחויבותנו להגן על בנות בריתנו" • רייס נמצאת בביקור בגיאורגיה שם היא דנה עם ראשי המדינה בהצטרפות המדינה לברית נאט"ו • אמש פורם כי איראן ערכה ניסוי בשיגור טילים המאיימים על ישראל ועמדות של ארה"ב במזרח התיכון

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, העבירה אתמול בבוקר (חמישי) מסר לכיוונה של איראן ואמרה כי "ארצות הברית תגן על בנות בריתה מפני תקיפה אפשרית".

קונדוליסה רייס נמצאת בגיאורגיה, שם היא נפגשה עם נשיא המדינה, והשניים דנו בסכסוך המתמשך בין רוסיה לגיאורגיה. ארה"ב מנסה כבר זמן רב להכניס את גיאורגיה, השוכנת לגבולות רויסה, לברית נאט"ו. הרוסים הודיעו כי מבחינתן תהיה זו סכנה לביטחון המדינה והם יגיבו כפי שייראו לנכון.

רייס הבהירה לאחר הפגישה עם נשיא גיאורגיה כי "מדינתה לוקחת ברצינות רבה את מחויבותה להגן על בנות בריתה". הדברים של מזכירת המדינה האמריקאית מגיעים על רקע התמונות מאיראן של ניסוי בשיגור תשעה טילי שיהאב בעלי טווח של 1,500 ק"מ המאיימים על ישראל ועל עמדות ארה"ב במזרח התיכון.

ובתוך כך פורסם כי איראן מתכננת לשגר טיל חדש בהמשך השנה בעל טווח של עד 2,500 ק"מ. הטיל, ממוצא קוריאני, יוכל לאיים על מדינות מערב אירופה ברגע שייכנס לפעילות מבצעית.

"ארה"ב לא העניקה אור ירוק לתקיפה ישראלית באיראן"

מוקדם יותר השבוע אמר אנטוני קורדסמן, בכיר לשעבר במערכת הביטחון בארה"ב כי "אדמירל מאלן לא בא לישראל סתם כך. המסר של מאלן היה ברור: אין אור ירוק, וישראל לא תקבל סיוע מארצות הברית לתקיפת הגרעין האיראני".

העיתון הבריטי "הסנדיי טלגרף" דיווח במקביל כי בכירים בפנטגון חוששים כי תקיפה ישראלית באיראן תיכשל, משום שאין מספיק מודיעין בנוגע למיקומם של המתקנים הגרעיניים במדינה. על פי הפרסום, בכירי מערכת הביטחון האמריקאית חוששים כי ישראל מתכוונת לתקוף את איראן במהלך 12 החודשים הבאים, כאשר אין כל ערובה לכך שתקיפה ישראלית תצליח אפילו להאט את תכנית הגרעין האיראנית.