מובארק צפוי להודיע: לא מתכוון להתמודד פעם נוספת לנשיאות

ממשל ארה"ב גיבש את החלטתו בנושא המהפיכה במצרים אחרי שורה של התייעצויות, ובסופו של דבר אובמה שלח שליח אישי מטעמו להיפגש עם מובארק בקהיר ולהבהיר לו שהגיעה עתו לעזוב בכבוד. מקורבים למובארק: הוא כבר מתחיל להבין שסופו קרב. רשת אל-ערבייה דיווחה כי הנשיא יישא הערב נאום מיוחד לאומה

(2:54 דקות)

האם מובארק נכנע למפגינים? רשת "אל-ערבייה" דיווחה הערב (שלישי) כי נשיא מצרים צפוי לשאת "נאום חשוב" לאומה. על פי הדיווח ברשת הערבית, מובארק צפוי להודיע כי הוא לא יתמודד לכהונה נוספת, אולם יישאר בתפקידו עד לסיומה על מנת להיענות לדרישותיהם של המפגינים. רק אחרי כשעה הודיעו בטלוויזיה הממלכתית של מצרים על ההודעה הצפויה, אולם לא נמסר מה צפוי להיות תוכנה.

 

ההודעה מדיעה לאחר שמוקדם יותר היום דווח כי אם עד כה, עמדת ארה"ב בנוגע להפיכה במצרים הייתה רק שמועה, עכשיו זה רשמי - ארה"ב נוטשת את מובארק. על פי מקורות גלויים בוושיגטון, אובמה שלח היום (שלישי) לקהיר שליח אישי מטעמו, את שגריר ארה"ב לשעבר בקהיר, פרנק וויסנר, לפגישה בארבע עיניים עם מובארק, והעביר עמו מסר, לפיו הוא מעוניין בעזיבתו. "הגיעה העת לעזוב בכבוד, ולהעביר את מצרים למקום אחר", מצטטים המקורות את דבריו של וויסנר למובארק.

 

המסר מארה"ב הוא ברור, והוא מגיע בצורה גלויה מכל הכיוונים: דובר משרד החוץ, פי ג'יי קראולי, מסר כי השגרירה האמריקנית בקהיר דיברה עם נציגי האופוזיציה המצרית לגבי מעבר לשיטה אחרת. כמו כן, הסנטור ג'ון קרי, הנחשב למקורב לממשל הנוכחי ובקיא בנושאי חוץ, כתב מאמר לניו יורק טיימם אשר התפרסם הערב, ובו הוא מדגיש - מובארק חייב ללכת.

 

וושיגטון לא החליטה שמובארק חייב ללכת מפני שהיא מעוניינת במהפיכה, אלא בדיוק ההיפך - משום שהיא איננה מעוניינת במהפיכה. בארה"ב מדגישים: רבולוציה - לא, ואבולוציה - כן. ואת האבולוציה הם מעוניינים לראות מעברו של סגן הנשיא הנוכחי, עומר סולימאן.

 

בתוך כך, נראה שהפגנת המיליון בכיכר א-תחריר בקהיר היום, אשר התנהלה בשקט יחסי, הצליחה. המפגינים מצליחים לקרב יותר ויותר את הצבא לעבר עמדתם, ושהו גורם מכריע, מאחר שכרגע מובארק נשען על הצבא בלבד. לכן, ונראה שאפשר כבר לדבר על פרישה שקטה של הנשיא מובארק.