צה"ל יחזק באופן משמעותי את מערך היבשה

הרמטכ"ל גבי אשכנזי הציג בפני פורום מטכ"ל את תוכנית "תפן" - תוכנית העבודה של צה"ל לחמש השנים הקרובות. מערך היבשה יחוזק באופן משמעותי על-ידי ייצור טנקים חדשים והכנסת שיפורים בטנקים קיימים, חיל האוויר יצטייד במטוסי F35 וחיל הים יצטייד בספינות שטח חדשות. כמו כן, ימשיך תהליך של פיתוח והצטיידות במערכות הגנה מפני טילים

(2:30 דק')

הרמטכ"ל גבי אשכנזי סיכם היום (שני) בצהריים עם פורום מטכ"ל את התוכנית הרב-שנתית של צה"ל – "תוכנית תפן" - שעתידה לעצב את פני הצבא בין השנים 2012-2008. מערך היבשה יחוזק באופן משמעותי, חיל האוויר ירכוש מטוסים חדשים, חיל הים יחוזק בספינות שטח רב-תכליתיות, והמערך להגנה מפני טילים ישודרג. כמו כן, ישקיע צה"ל באימונים אינטנסיביים של חיילי הסדיר והמילואים.

"מטרתה העיקרית של התוכנית היא לבנות, לצייד ולאמן את הצבא, על מנת להבטיח כי צה"ל יוכל למלא את ייעודו – הגנת מדינת ישראל ואזרחיה", נאמר בהודעה שהוציא דובר צה"ל על התוכנית. התוכנית תוצג לדרג המדיני, והיא עתידה להיכנס לתוקף כבר בינואר 2008.

על-פי התוכנית שקיבל הרמטכ"ל, מערך היבשה יחוזק באופן משמעותי. צה"ל ימשיך בייצור טנקי "מרכבה סימן 4", לצד הכנסת שיפורים במאות טנקים מסדר הכוחות הקיים בדגש על מיגון אקטיבי. בנוסף, ייצורו מאות נגמ"שים כבדים בפלטפורמה של טנקי מרכבה. עוד נקבע, כי צה"ל ימשיך במאמציו לתגבר את האימונים בצבא היבשה בסדיר ובמילואים, תוך השמת דגש על פיתוח וחידוש הציוד לחיילים הלוחמים.

חיל האוויר יחוזק באמצעות רכש של מטוסי F35, וזאת לצד הארכת חיים ושדרוג לסדר הכוחות הקיים. כמו כן, יורחב ויחוזק מערך כלי הטייס הבלתי מאויישים. בנוסף, החליט הרמטכ"ל על פיתוח ורכש יכולות נוספות שיביאו לחיזוק יכולת הזרוע הארוכה. חיל הים יצטייד בספינות שטח רב-תכליתיות חדשות.

אשכנזי החליט גם לקדם את תהליך של פיתוח והצטיידות במערכות, אשר יאפשרו גילוי מוקדם ויירוט של טילים. הוחלט על השקעה נרחבת לצורך יצירת מענה הגנה למגוון האיומים, לרבות "כיפת ברזל" ופרויקט "החץ". גם ההשקעה בתחום המודיעין והתקשוב תוגדל.

תוכנית "תפן" אמורה גם לתת מענה לירידה הצפויה בכמות חיילי החובה יחד עם עידוד כוח אדם איכותי לשירות בצבא הקבע. כמו כן, הוחלט לטפח את מערך המילואים ולתגמל את המשרתים בו.

"התוכנית תחזק את עוצמתו של צה"ל ואת התאמתו להתמודד עם האתגרים הביטחוניים העומדים בפני המדינה בחומש הקרוב", אמר אשכנזי. "התכנית מהווה מנוף להתחדשות, לבניין ולהשבחת יתרון איכותי, אך תחייב בה בעת תכנית התייעלות בכלל מערכת הביטחון ובצה"ל".

האלוף במיל' יפתח רון-טל, ששימש בתפקידו האחרון בצה"ל כראש מפקדת זרוע היבשה, אמר בראיון לגל"צ, כי "הכיוון הבסיסי בשינוי האיזון וסדרי העדיפויות ומתן העדיפות ליבשה - באימונים בציוד ובתחמושת - הוא הכיוון הנכון שאליו צריך ללכת צה"ל".