הבורסה בירידות חדות - הדולר מתחזק

בעקבות הירידות החדות בשוקי העולם יורדים גם מדדי המניות בבורסה בתל אביב, ומשלימים ירידה של כ-6% מאז יום חמישי • מדד המעו"ף קרס ב-4.2%, תשואת איגרות החוב העפילה ל-6.12% והדולר התחזק ב-0.6% ל-4.347

(02:47 דקות)

שבוע המסחר בבורסה בת"א נפתח אתמול (ראשון) בירידות שערים חדות. זאת, על רקע מגמה שלילית בסוף השבוע בבורסות העולם. מה שהתחיל בחשש ממשבר רציני בשוק הנדל"ן בארה"ב הפך לחרדה מפני משבר פיננסי עולמי והמשיך במכירת חיסול ותיקון חד בשוקי המניות. ב"דה מרקר" מעריכים שהתיקון עשוי להיות אגרסיבי גם לאור רמות השיא אליהם הגיעו השווקים בארץ ובעולם.

בסופו של היום, המניות בבורסה נפלו, מחירי איגרות החוב קרסו והדולר המשיך להתחזק. בכל מדד תל אביב 100 אין אפילו מניה אחת צבועה בירוק כאשר רבות מהמניות קורסות ביותר מ-5%. מתוך 25 מניות הכלולות במדד המעו"ף - 9 מניות ירדו ביותר מ-5%.

מדד המעו"ף איבד 4.2% וננעל ברמה של 1,089.27 נקודות ומדד תל אביב 100 איבד 4.4% וננעל ברמה של 1,067.99 נקודות. מדד מניות הנדל"ן איבד 6.1% ומדד מניות היתר 50 קרס ב-7.7%. מחזורי המסחר היו גבוהים מאד והסתכמו ב-3.3 מיליארד שקלים. לכך צריך להוסיף גם את הדולר שממשיך לטפס מה שמעלה את החשש כי גם הזרים אחראים לחלק מהנפילות בשוק. הדולר חתם את שבוע המסחר ברמה של 4.32 שקלים - התחזקות של כ-10% מאז השפל של חודש מאי.

הבורסות בארה"ב איבדו יותר מ-4% בשבוע האחרון - השבוע הרע בארבע השנים האחרונות. המשבר נבע מהציפייה למחיקת חובות אדירה בשוק המשכנתאות שעשוי להקרין על ענפים נוספים בשוק, לעצור את המיזוגים והרכישות ולבלום את הכלכלה האמריקאית שגם כך עשויה להאט. נפילות ליוו גם את שוקי אירופה כשלונדון נפלה אף היא ביותר מ-4% בשבוע שעבר. השווקים המתעוררים הצטרפו אף הם ללהבות כאשר הודו ירדה שלשום ב-3.4% ואיסטנבול איבדה 1.8%.

פרשנות: איתן אבריאל עורך דה מרקר