ההסתדרות מאיימת: נשבית את המשק

משבר השכר במגזר הציבורי: עופר עיני נתן הנחיה להתכונן לשביתה בשבוע הבא, זאת בעקבות הצעתו של הממונה על השכר לתת תוספת שכר בשיעור של 0.2%. עיני: מדובר בהצעה מגוחכת שמטרתה היא נסיון נפסד לייצר כותרות כאילו האוצר הציע משהו להסתדרות

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע אמש (רביעי) כי הוא ינחה את כל ועדי העובדים והאיגודים המקצועיים במגזר הציבורי להתכונן לשביתה במשק בשבוע הבא. עיני אמר את הדברים במהלך פגישת המו"מ שהתנהלה הערב בבית ההסתדרות בת"א, על תוספות שכר במגזר הציבורי.

עיני אמר את הדברים בעקבות ההצעה שהציע הממונה על השכר באוצר, אלי כהן, בפתח הישיבה לפיה מוכן משרד האוצר להוסיף תוספת שכר בשיעור 0.2% עד שנת 2007. כהן הסביר כי ההצעה היא עבור השנים 2006-2007.

עיני הגדיר את ההצעה כמגוחכת. לדבריו, "מדובר בהצעה מגוחכת, לא רצינית וזניחה, שבמקרה הטוב היא בדיחה לא מוצלחת ומעידה על חוסר תום הלב של האוצר. כל המטרה בהצגת הנתון הזה היא ליצור ספין תקשורתי וכותרות כאילו האוצר הציע משהו. אולם כל מי שמבין בשכר יודע שאין בהצעה ולא כלום ואף אין בה שום הגיון כלכלי".

עיני הוסיף כי מדובר בעלבון לעובדים. "עובדי המגזר הציבורי משרתים את המדינה בנאמנות לעיתים עם משכורות עלובות והשלמת הכנסה. והנה בא המעסיק שלהם ומציע להם הצעה מעליבה". עיני אף הוסיף כי "ההסתדרות מנסה לנהל יחסי עבודה תקינים בהידברות וסבלנות שהשביתה היא נשק אחרון בהשגת יעדים. מי שמציע הצעה כזאת פוגע בדיוק בעיקרון הזה".

כזכור, דורשת ההסתדרות במו"מ תוספת של 10.4%, שהוא שיעור התוספת לה זכו בכירי השירות הציבורי כמו שרים, ח"כים וכדומה, בינואר 2006. ההסתדרות טוענת כי האוצר הוא זה שעידכן את התוספת לבכירים ולכן חזקה עליו שזוהי התוספת גם לאלה המשתכרים שכר נמוך.

בהסתדרות אף טוענים כי לא היה הסכם שכר זה חמש שנים והסכם השכר היחיד היה של הפחתת שכר בין 2003-2005 בשיעור של עד 17%. עוד אומרים בהסתדרות כי דרישת השכר היא על רקע הביצועים הטובים של המשק כפי שמציג אותם חדשות לבקרים משרד האוצר.