אולמרט: "צר לי על המבקר"

תגובתו של ראש הממשלה לדו"ח הקשה של המבקר כללה התייחסות עניינית קצרה לדו"ח, ובעיקר התקפה אישית. לדברי ראש הממשלה ולשכתו, המבקר מנהל מסע אישי נגד אולמרט. צה"ל בתגובה לדו"ח: אנו כבר מיישמים את הלקחים, המבקר מתפרץ לדלת פתוחה

(2:03 דק')

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, תוקף היום (רביעי) אישית את מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בעקבות הדו"ח הקשה שהגיש המבקר בנושא מוכנות העורף במהלך מלחמת לבנון השנייה. "צר לנו על האיש ועל התנהלותו", נמסר בתגובת ראש הממשלה.

בתגובת אולמרט נכתב כי הוא "מכבד ומעריך את העבודה המקצועית המרשימה שעשו אנשי משרד מבקר המדינה בנושא הטיפול בעורף", וכי הדו"ח הוא "מקיף וחשוב, ומצריך לימוד ויישום". לדברי ראש הממשלה, מאז סיום המלחמה עוסקת הממשלה בהפקת הלקחים מהמלחמה.

אך התגובה העניינית לדו"ח המבקר תופסת רק חלק קטן מתגובת ראש הממשלה. רוב התגובה מוקדשת לתקיפת מבקר המדינה, ולרמזים עבים באשר למניעי לינדרשטראוס. "לא ניתן להתחמק מן התחושה שמר לינדנשטראוס משתמש בדו"ח המקצועי שהכינו אנשי משרד המבקר במסגרת המסע האישי שהוא מנהל נגד ראש הממשלה", נכתב בתגובה.

ההוכחה לכך, לטענת אולמרט, הוא ה"תקציר" שצירף המבקר לדו"ח העבה (מעל 600 עמודים), אשר כולל לטענת הלשכה הערות אשר אינן נמצאות בדו"ח עצמו: "לראיה, הוא מצרף לדו"ח מסמך חתום על ידו המתיימר להיות "עיקרי ממצאים", ושם הוא מוסיף ביטויים והערות שלא נכתבו בדו"ח המקצועי ואינם משקפים את האמור בו".

התגובה מסתיימת בהתקפה על המבקר ועל מניעיו: "כהרגלו, מבקש מר לינדנשטראוס לפגוע באנשים במקום להתרכז בתפקיד שהטיל עליו המחוקק והוא ביקורת על תהליכים. בכך, הוא פוגע בלגיטימיות עבודת הביקורת האדירה שהשקיעו אנשי משרד מבקר המדינה ומועל בתפקיד שהוטל עליו. צר לנו על האיש, על התנהלותו זו ועל המבוי הסתום שאליו מוליך מר לינדנשטראוס את מוסד הביקורת במדינת ישראל".

בתגובה נוספת שפרסמה לשכת ראש הממשלה, נכתב כי "מבקר המדינה, כדרכו, מסמן מטרות אטרקטיביות תוך שהוא "יורה" לכל עבר לשם השגת כותרות בולטות ויצירת הד ציבורי". גם בתגובה זו, את עיקר האש מושך התקציר שפרסם המבקר: "נראה כי קיים פער תהומי ובלתי ניתן לגישור בין הדו"ח המקצועי והמעמיק על 582 עמודיו ו- 17 פרקיו אשר נכתב על ידי אנשי הביקורת, לבין פרק עיקרי הממצאים - המגמתי והשטחי, המופיע בפתח התקציר לדו"ח ומשקף, כפי הנראה, את עמדותיו האישיות והפרטיות של מבקר המדינה כלפי מספר אישים ובראשם ראש הממשלה".

במשרד רה"מ הוסיפו כי פרק התקציר "מאופיין בקביעות פופוליסטיות שטחיות ומתלהמות אשר צצו רק בדו"ח הסופי ומשום מה לא בא זיכרן, בטיוטא שהועברה לעיוננו".

צה"ל: המבקר מתפרץ לדלת פתוחה

מצה"ל נמסר בתגובה לדו"ח, כי ההמלצות המופיעות בו חופפות כמעט במלואן את ממצאי התחקירים הפיקודיים, שהועברו לעיונו של המבקר וצוותו. עוד נמסר כי ראשי הצבא מקבלים את אבחנתו של המבקר כי יש צורך בגוף לאומי אחד שיוביל את העשייה בעורף, וכי יש לתקן את החוק ואת חלוקת הסמכויות – מה שמקשה על העבודה של פיקוד העורף. "המבקר מתפרץ לדלת פתוחה", אמר קצין בכיר בצה"ל. "בעקבות המלחמה בוצעו תחקירים מעמיקים ונבדקו כל המערכים, וכן הופקו לקחים שמיושמים כחלק מתוכנית עבודה".

הממשלה כשלה בטיפול בעורף

מבקר המדינה פרסם דו"ח חמור שעוסק בטיפול בעורף במלחמת לבנון השנייה. לינדרשטראוס מצביע על ליקויים חמורים וכשלים שפגעו במוכנות העורף ומכוון אצבע מאשימה אל אולמרט, פרץ, חלוץ והאלוף גרשון

לעיקרי הדו"ח