דו"ח המבקר: יותר מ-150,000 נותרו ללא מקלט

במשך חמש שנים לא נערכה בדיקה מקיפה של מצב המקלטים בצפון ופיקוד העורף לא הנחה את הרשויות המקומיות כיצד לתחזקם. גם בקרית שמונה שבה ידעו על בעיות במקלטים – לא נעשה דבר כדי לתקן את הליקויים

(2:00 דק')

הפרק בדו"ח של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שנוגע לשלטון המקומי מפרט ליקויים קשים במצב המקלטים. המבקר מקדים וכותב כי מרבית המקלטים הציבוריים והפרטיים נבנו על לפי תפיסה מראשית שנות המדינה, לפיה הם אמורים לשמש את התושבים לתקופה של עד שלושה ימים. המציאות שנוצרה בצפון הארץ במהלך מלחמת לבנון השנייה אילצה רבים מהתושבים לשהות במקלטים שבועות ארוכים. כתוצאה, הוצפו מוקדי החירום של הרשויות המקומיות באלפי תלונות על תקלות ובעיות במקלטים, שלא איפשרו את התושבים לשהות בהם תקופה כה ארוכה.

המקלטים הציבוריים נמצאים באחריות פיקוד העורף. מבדיקת מבקר המדינה עולה כי במשך חמש שנים (אוגוסט 2001 עד פברואר 2006) המקלטים הציבוריים בצפון הארץ לא נבדקו כלל. פיקוד העורף אף לא הנחה את הרשויות המקומיות באיז תדירות ובאיזה אופן עליהן לבדוק את המקלטים.

הרשויות המקומיות מצידן לא הקצו מספיק כוח אדם לטיפול במקלטים. עיריית צפת, לדוגמא, העסיקה רק 20% מכוח האדם הדרוש לתחזוקת המקלטים בעיר. בקריית שמונה המצב מעט טוב יותר – 42% מכוח האדם הדרוש. ליקויים דומים נמצאו גם בעיריות טבריה ושלומי. המבקר אף מותח ביקורת חריפה על תחזוקת מערך בקרת המקלטים הציבוריים בקרית שמונה שנועד לאפשר את פתיחתם האוטומטית. במשך שנים נתגלו במערכת תקלות חוזרות ונשנות אך לא נעשה דבר כדי לתקנה.

המצב במועצות המקומיות הלא-יהודיות חמור במיוחד. ב-13 רשויות שנבדקו על ידי אנשי משרד מבקר המדינה נמצא כי יותר מ-150,000 תושבים (יותר מ-70% מהתושבים ברשויות אלה) נותרו ללא מקלט או חדר מוגן. המבקר קובע שזו תוצאה של הזנחה חמורה מצד משרדי הממשלה והשלטון המקומי.

המבקר מצא כי למרות שפיקוד העורף ידע שחלק ניכר מאוכלוסיית המדינה חשוף לפגיעה של ירי רקטות, טילים ופצצות, אנשיו טרם ערכו מיפוי מלא של בעיות המקלוט בארץ. הפעולות שנעשו היו חלקיות וחסרות. המבקר ממליץ לערוך כעת סקר מפורט ומקיף של בעיות המקלטים, אשר ממצאיו ינותחו על ידי גורמי הביטחון ויובאו לדיון בממשלה. המבקר קובע שיש צורך להתמודד עם הליקויים ברמה הלאומית תוך עבדות מטה, קביעת סדר עדיפויות והכנת תוכניות רב שנתיות. לינדנשטראוס מזהיר שמצב המקלטים הנוכחי פוגע ביכולת עמידתו של העורף בתרחישים שונים ועלול להשפיע על מיצוי היכולות המבצעיות של צה"ל לצורך הכרעת המערכה.