הכנסת אישרה: חינוך חובה עד כיתה י"ב

בשורה לתלמידים ולהורים: הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק המרחיבה את חלות חוק חינוך חובה עד כיתה י"ב, במקום עד כיתה י'. המשמעות: פיתרון לעשרות אלפי נערים הנושרים ממערכת החינוך. המועצה למען הילד: זוהי מהפיכה היסטורית. שרת החינוך המתנגדת לחוק: אין כסף ליישם אותו

מהפיכה במערכת החינוך: הכנסת אישרה אמש (שלישי) בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק המרחיבה את חלותו של חוק חינך חובה עד כיתה י"ב, במקום עד כיתה י'. המשמעות: כל ילד בישראל חייב לקבל 12 שנות לימוד, ובתי הספר לא יוכלו לנפות תלמידים עד סיום לימודיהם. יישום החוק אמור להתחיל בשנת הלימודים הקרובה.

יוזמי החוק הם חברי הכנסת מיכאל מלכיאור (עבודה), זבולון אורלב (מפד"ל), מנחם בן ששון ורונית תירוש (קדימה). ההצבעה על החוק נדחתה עד לרגע האחרון, משום ששרת החינוך, יולי תמיר, התנגדה להעברתו, מחשש שהתקציב ליישום החוק ינוכה ממשרדה. משרד החינוך העריך את עלות החוק בכ-770 מיליון שקלים לשנה, ומשרד האוצר העריך אותו בכחצי הסכום.

ח"כ מלכיאור, המשמש כיו"ר ועדת החינוך של הכנסת, בירך על העברת הצעת החוק ואמר כי "מדובר בהצעה מהפכנית, שמציבה את ישראל בתחום זה בשורת המדינות המתוקנות". מלכיאור הדגיש את חשיבות החוק עבור עשרות אלפי תלמידים שנושרים כיום ממערכת החינוך, ואמר כי החוק מבטא את מחויבות המדינה כלפיהם.

המועצה למען הילד מסרה בתגובה להעברת החוק כי "זוהי מהפיכה היסטורית". ח"כ זבולון אורלב, מיוזמי החוק, אמר כי החוק יציל כ-40 אלף תלמידים מדי שנה, מרקע סוציו אקונומי נמוך, שנושרים כל שנה מבתי הספר בסוף כיתה י', ורובם הגדול נסחף לשולי החברה ולתת תרבות עבריינית. זהו חוק שיתרום רבות לצמצום הפערים בחברה הישראלית".

שרת החינוך פחות נלהבת מהחוק החדש. לדבריה, אין מספיק כסף ליישומו: "אי אפשר לחוקק חוקי חינוך ללא תקציב. אני תומכת עקרונית בחוק, אבל המצב הקיים הופך את המשרד לעבריין, כי אין כסף ליישם אותו. עד כיתה י', שיעור הנשירה בישראל הוא מהנמוכים במדינות המתקדמות".

חוק לימוד חובה הקיים כיום, חוקק ב-1949 ומחייב כל ילד וילדה ללמוד במערכת החינוך מגיל 5 – גן חובה. כיום חל חוק חינוך חובה עד כיתה י'. נכון להיום, בכל מחזור נושרים כ-15,000 תלמידים בין כיתה י' לכיתה י"ב. משרד החינוך מציג נתונים, לפיהם קיימת עלייה חדה בתופעות שליליות, כמו עבריינות נוער וצריכת סמים ואלכוהול בקרב הנושרים. מרבית בני הנוער הנמצאים בבתי הסוהר, מגיעים מקרב התלמידים הנושרים, ויוזמי הצעת החוק אומרים, כי עלות הטיפול בילדים במסגרת טיפולית פתוחה תהיה זולה יותר למדינה מאשר החזקתם במסגרת סגורה.