סקר: האנטישמיות באירופה בעלייה

סקר של הליגה נגד השמצה באירופה קובע: 50% מהנשאלים סבורים כי היהודים נאמנים לישראל יותר מאשר למדינותיהם, 20% עדיין מאמינים כי היהודים אשמים במותו של ישו ושליש חושבים כי ליהודים יש השפעה רבה מדי בעולם העסקים. מנכ"ל הליגה נגד השמצה: "העמדות האלה לא נכחדו, והן מעניקות לגיטימציה לפעולות אנטישמיות"

סקר של הליגה נגד השמצה שנערך באירופה מגלה, כי האנטישמיות ביבשת הישנה חיה ובועטת. מממצאי הסקר עולה, כי כמחצית מהנשאלים מאמינים שהיהודים נאמנים יותר לישראל מאשר למדינות בהן הם חיים. 20% מהנשאלים עדיין מאמינים שהיהודים אחראים למותו של ישו.

הסקר המדובר נערך בין 29 במאי ל-18 ביוני השנה בשש מדינות באירופה - בריטניה, הולנד, אוסטריה, בלגיה, שוויץ והונגריה, והשתתפו בו 3,000 בני אדם בוגרים – 500 מכל אחת מהמדינות. הסקר מצביע על עלייה בעמדות נגד יהודים בהשוואה לסקר דומה שבוצע ב-2005. מבין שש המדינות המשתתפות רק בהולנד נרשם שיפור בעמדות ודעות כלפי יהודים.

מממצאי הסקר, כאמור, עולה כי 50% מהנשאלים סבורים כי היהודים בארצותיהם נאמנים יותר למדינת ישראל מאשר למדינות בהן הם חיים. 20% מהנשאלים עדיין מאמינים כי היהודים אשמים במותו של ישו, וזאת על אף הזיכוי שנתן לעם היהודי האפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, שניקה את היהודים מכל אחריות. 44% מהנשאלים ענו כי היהודים מקדישים זמן רב מדי לשיחות על השואה, ושליש ענו כי ליהודים יש השפעה גדולה מדי על עולם העסקים והפיננסים.

"העמדות מעניקות ליגיטימציה לפעולות אנטישמיות"

"מיליוני אירופאים ממשיכים להחזיק במגוון רחב של סטריאוטיפים אנטישמיים מהסוג המקובל ולהאמין בתיאוריות קונספירציה, כולל הטענה שיהודים נאמנים יותר לישראל מאשר למדינות בהן הם חיים", אמר בתגובה לממצאי הסקר המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, אברהם ה. פוקסמן. "חרף העובדה שהממשלות השונות והאיחוד האירופי מגנים את תופעת האנטישמיות ומחפשים דרכים להיאבק בה, עמדות אלה לא נכחדו והן מסייעות לדרבן ולהעניק לגיטימציה לפעולות אנטישמיות, ובכללן אלימות כלפי יהודים", הוסיף.

פוקסמן אמר, כי הוא מוטרד במיוחד מכך, שהסקר מגלה שיעור גבוה של משיבים בכל המדינות, ואף רוב מקרב המשיבים באוסטריה, הונגריה ושוויץ, המאמינים כי היהודים האמריקנים שולטים במדיניות ארצם במזרח התיכון. "זוהי בדיה עתיקה שקמה לתחייה גם בקרב הזרם המרכזי באמריקה ותומכת בעמדות הקיימות באירופה", סיכם.