המלצות ועדת שוחט יכללו ייקור שכה"ל ל-15 אלף ש"ח

ועדת שוחט לבחינת שכר הלימוד תמליץ בשבוע הבא לייקר את שכר הלימוד לכ-15 אלף ש"ח, ובמקביל להעניק הנחות ומלגות עבור פעילות חברתית. יו"ר התאחדות הסטודנטים: הממשלה התחייבה לדבר איתנו לפני יישום ההמלצות

ועדת שוחט, שדנה בנושא שכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה, תמליץ לייקר את שכר הלימוד לכ-15 אלף ש"ח בשנה. בקול ישראל דווח, כי במקביל לייקור שכר הלימוד, יורחב מערך הסיוע לסטודנטים, והם יקבלו מלגות והנחות תמורת פעילות חברתית. בדו"ח הוועדה ייכללו בנוסף המלצות בנושא המלחמה ב"בריחת המוחות" מהאקדמיה.

הוועדה סיימה אתמול את עבודתה, ותגיש בשבוע הבא את המלצותיה לראש הממשלה. מהוועדה נמסר כי הדיווח עוסק בחלקי מידע, וכי הודעה רשמית תימסר בשבוע הבא, עם פרסום ההמלצות. יו"ר התאחדות הסטודנטים, איתי שונשיין, אמר בתגובה כי בהסכם שנחתם עם הממשלה נקבע כי המלצות הוועדה לא ייושמו בלי דיון עם הסטודנטים.

לפני כשבועיים דווח כי הוועדה תמליץ לקבוע את שכר הלימוד על 14,800 שקלים בשנה, לעומת 8,588 שמשלמים הסטודנטים כעת. בתחילת הלימודים יידרשו הסטודנטים לשלם חלק קטן מהסכום, והיתר יינתן בתשלומים חודשיים, אותם ניתן יהיה לממן באמצעות הלוואה.

הוועדה שוקלת לאפשר מתן הנחות בהחזר ההלוואות לסטודנטים מבתים לא מבוססים. כמו כן, אפשר שסטודנטים ששכרם יהיה נמוך במיוחד לאחר סיום הלימודים, יקבלו פטור מלא או חלקי מהחזר ההלוואה.

במסגרת ההסכם שחתמו נציגי הסטודנטים עם הממשלה, בתום מאבק והשבתת הלימודים האקדמיים, נקבע כי המלצות ועדת שוחט יועברו לעיונם של הסטודנטים, אך לא תהיה להם זכות וטו עליהן. בתוך כך, שכר הלימוד בשנה הקרובה יוקפא ויוחזרו כמיליארד ש"ח שקוצצו מתקציבי ההשכלה הגבוהה בשנים האחרונות.

אושר חוק הסטודנט

הכנסת אישרה פה אחד את חוק זכויות הסטודנט, שמעגן לראשונה את זכויות הסטודנטים בישראל. החוק עוסק בנושאים כגון זכויות בנושא מועדי בחינות ועבודות, תקנוני משמעת, דמי רישום ועוד

לכתבה המלאה