הכנסת אישרה הארכת התיישנות אזרחית במקרי התעללות

אושרה בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק המאריכה את תקופת ההתיישנות במקרי התעללות מינית או אחרת בקטינים ובחיילות

הכנסת אישרה אתמול (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק, המאריכה את תקופת ההתיישנות האזרחית של מקרי התעללות מינית או אחרת בילדים. הצעת החוק מיועדת לקטינים שעברו התעללות ולבגירים שטרם מלאו להם 21 שנים, כגון חיילות.

הצעת החוק, שהגישו חברי הכנסת ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלואמי-מפד"ל) ורונית תירוש (קדימה), תחול תקופת ההתיישנות של מקרי התעללות קשה או מינית בקטין לצורך תביעת פיצויים כשהנפגע יגיע לגיל 38. במקרה של תקיפה מינית שביצע בן משפחה או בעל סמכות כנגד מי שטרם מלאו לו 21, תחול ההתיישנות האזרחית רק כשהנפגע יהיה בן 38. סעיף זה מיועד בעיקר לחיילות שהותקפו מינית על ידי מפקדים. במקרה שהוגשה תביעה פלילית נגד מבצע העבירה, תסתיים תקופת ההתיישנות רק שנה לאחר מתן פסק דין סופי.

ח"כ סלומיאנסקי אמר ש"החוק בא לקראת נפגעי תקיפה מינית והתעללות במשפחה ומאפשר להם לזכות בפיצויים אזרחיים לאחר תקופת הדחקה והתאוששות מהטראומה". ח"כ רונית תירוש אמרה ש"הצעת החוק מתקנת עוולה רבת שנים בה קורבן עבירת מין לא מימש את זכותו להגיש תביעה אזרחית רק משום שלא יכול היה להתמודד מבחינה נפשית ופסיכולוגית עם הטראומה. הארכת התקופה מעניקה לקורבן את השליטה בהליך האזרחי ואת נטילת ההובלה עליו כחלק מתהליך הריפוי וכסגירת מעגל מול מבצע העבירה".