איראן חופרת מנהרה ליד מתקן הגרעין בנתאנז

צילומי לווין מצביעים על חפירת מנהרה ליד המתקן להעשרת אורניום בנתאנז, ככל הנראה כדי לאכסן במעמקי ההר ציוד גרעיני רגיש. מומחים אומרים כי הצעד נעשה מחשש למתקפה אווירית

איראן החלה בחפירת מנהרה תת-קרקעית בתוך הר הסמוך למתקן להעשרת אורניום בנתאנז, כך מלמדים צילומי לווין שפירסם אתמול המכון למדע ולביטחון לאומי בוושינגטון. האיראנים ככל הנראה מבקשים לאכסן במעמקי ההר ציוד גרעיני רגיש, מחשש שייפגע במתקפה צבאית על המתקן.

התמונות צולמו ב-11 ביוני באמצעות לווין מסחרי, המופעל על-ידי המכון המדובר, בראשו עומד דייויד אולברייט, פיזיקאי ופקח נשק לשעבר מטעם האו"ם. לדברי אולברייט ושותפו פול בראנן, מדובר במיזם חדש, כיוון שבתמונות הלווין שהתקבלו מהמקום בינואר, לא נראתה שום פעילות.

השניים סיפרו כי בצילומים לא ניתן לראות את הכניסה למנהרה, אך ניתן לראות בבירור שתי דרכים המובילות אל ההר, ואחת מהן מובילה ככל הנראה למתקן החדש. החוקרים ציינו כי קודם לכן בנתה איראן מנהרה ליד המתקן להעשרת אורניום באיספהאן, והוסיפו: "יכול להיות שאיראן מתכננת מתקן דומה ליד נתאנז, מחשש לכך שהמתקן פגיע בפני תקיפה מן האוויר. מנהרה בתוך ההר יכולה להוות הגנה מצויינת מפני מתקפה אווירית". עוד אמרו השניים, כי המתקן בהר יכול לשמש גם לאכסון סוללות נ"מ להגנה על המתקן ולנשק נוסף.

המתקן בנתאנז שנמצא במרכז איראן הוא המתקן הכי שאפתני והכי שנוי במחלוקת להעשרת אורניום במדינה. פעילות ההעשרה נעשית בניגוד לדעתה של מועצת הביטחון של האו"ם, שכבר הטילה על איראן שתי סדרות של סנקציות.

"זה משהו שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית רוצה לברר" אמר דיפלומט הקשור לסוכנות של האו"ם, "אבל זה שהמתקן קרוב לנתאנז לאו דווקא מצביע על כך שהוא קשור לגרעין". גורם בכיר באו"ם אמר כי "החפירות נמצאות שם מזמן". גורם אחר הוסיף: "זו לא סיפור גדול". דובר מחלקת המדינה בארה"ב, שון מק'קורמק, סירב להגיב בעניין.