ב"ש: העירייה מסרבת לטפל בפליטים שהושארו ע"י צה"ל

עיריית באר שבע סירבה לקבל לטיפולה עשרות פליטים מאפריקה שהושארו בעיר ע"י הצבא. בתוך כך, קראה למציאת פתרון ל-180 הפליטים ששוכנו בשבועות האחרונים בבתי מלון בעיר, אחרת יישלחו לירושלים. אולמרט ומובארק הסכימו כי פליטים המנסים להסתנן לישראל דרך הגבול יוחזרו למצרים

עיריית באר שבע סירבה אתמול (חמישי) לקבל לטיפולה עשרות פליטים מסודאן ומאריתריאה, שחיילי צה"ל השאירו בעיר. על פי דיווחים באתר "הארץ", גורמים בעירייה הצהירו כי יש למצוא פתרון ל-180 הפליטים ששוכנו בשבועות האחרונים בבתי מלון בעיר, אחרת יישלחו לירושלים.

כ-40 פליטים מסודאן ו-16 מאריתריאה הובאו לבאר שבע על ידי חיילי צה"ל, לאחר שנתפסו בגבול עם מצרים. הפליטים מאריתריאה נסעו לתל אביב ובכוונתם לבקש במשרד האו"ם להעניק להם מעמד רשמי של פליטים.

בתחילת השבוע סיכמו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ונשיא מצרים, חוסני מובארק, כי פליטים שמסתננים דרך מצרים לישראל, יגורשו חזרה למצרים. בין המגורשים למצרים יהיו גם הפליטים מסודן, ומסתננים לצורכי עבודה ממדינות אפריקה האחרות ומזרח אירופה.

לפני כשבועיים הגיש שר הפנים לשעבר, רוני בר-און, לאולמרט את המלצות ועדת השרים לפתרון בעיית הפליטים. ההמלצות עוסקות, בין היתר, בחסימת הגבול הדרומי באמצעות הגברת פעילות צה"ל ובניית גדר מערכת לאורך הגבול. כמו כן, הוועדה אמורה לקבוע מי הגורם האמור להחזיק בפליטים לאורך זמן - צה"ל או המשטרה. בתוך כך, "הארץ" דיווח כי שר בכיר אמר שהממשלה בוחנת תוכנית להעביר את הפליטים לקניה, וכי מתנהלים בנושא זה מגעים מדיניים נמרצים.

הפליטים יגורשו למצרים

פליטים שמסתננים דרך מצרים לישראל, ביניהם פליטי הטבח בדארפור שבסודאן, יגורשו למצרים שהסכימה לקלוט אותם - כך סוכם בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין נשיא מצרים, חוסני מובראק.

בין המגורשים למצרים יהיו גם הפליטים מסודן ומסתננים לצורכי עבודה ממדינות אפריקה האחרות ומזרח אירופה. מוקדם יותר פנה ראש הממשלה לראש מועצת עומר, פיני בדש, וביקש ממנו להעביר את הפליטים לאילת. ככל הנראה, משם יועברו הפליטים למצרים.

לכתבה המלאה