ציון על אחריות

משרד החינוך גיבש תוכנית לפיה משנת הלימודים הקרובה ילמדו תלמידי בתי הספר היסודיים מקצוע חדש שעיקרו חיזוק האחריות לכיתה ולחברה

בתי הספר היסודיים יחויבו החל משנת הלימודים הקרובה בשיעור שבועי שמרכזו חיזוק האחריות לכיתה ולחברה. "הארץ" מדווח הבוקר (חמישי) כי במסגרת השיעור יקבלו התלמידים שורה של תפקידים בבית הספר, ועליהם הם יקבלו הערכה שתצורף לתעודה.

בימים אלה מועברים למורים הסברים לגבי התוכנית החדשה. בין היתר נכתב כי "יש לאפשר לכל תלמיד להתנסות במילוי תפקיד". הנהגת שעת חינוך שבועית היא חובה גם כיום, אולם לא תמיד היא עוסקת בנושאים חברתיים.

משרד החינוך גיבש לשם כך רשימה בת 200 תפקידים בנושאים שונים, כמו איכות הסביבה, בטיחות בדרכים, וועדות כיתה. כמו כן, יוגדרו תפקידים כמו תורן קבוצה, תורן כיתה, אחראי סדר וניקיון, עוזר למורה וכו'.

הערכה על שליטה

"התוכנית מהווה חלק מהניסיון להגדיל את המעורבות החברתית של התלמידים ובתי הספר, ולהכניס אותה לפעילות המרכזית", נימקה שרת החינוך יולי תמיר את היתרונות של התוכנית.

עם זאת, גורמים מקצועיים, חלקם מתוך משרד החינוך, מותחים ביקורת על היוזמה. אחת הטענות היא שבמקום ללמד את התלמידים לחיות ולכבד אחד את השני, משרד החינוך מודד את התנהגותם באופן שבו הם יבינו זאת כהערכה על יכולת השליטה שלהם.