היום: הלימודים יושבתו ב-60 רשויות מקומיות

במחאה על הקיצוץ של משרד החינוך בקצבאות לישובים בעדיפות לאומית, המרכז לשלטון מקומי משבית את הלימודים ברשויות שיפגעו מהקיצוץ, בהן 1,500 מורים צפויים לקבל מכתבי פיטורין

מרכז השלטון המקומי משבית היום (רביעי) את הלימודים ב-60 רשויות מקומיות, זאת בשל ביטול הקצבאות במשרד החינוך לרשויות מקומיות בישובי עוטף עזה. הקיצוץ נקבע בעקבות פסיקת בג"ץ לפיה לא ינתנו קצבאות לישובי עדיפות לאומית, ביניהם ישובי עוטף עזה.

כמו כן הוחלט במרכז השלטון המקומי כי אם לא יבוטל הקיצוץ, לא תפתח שנת הלימודים הבאה ברשויות השובתות. בעקבות החלטת משרד החינוך פתחו הרשויות המקומיות בהליכי פיטורין של 1,500 מורים. שרת החינוך, יולי תמיר, הכריזה כי המורים לא יפוטרו בעקבות קיצוץ הקצבאות עליו פסק בג"ץ, בית הדין לעבודה הקפיא בתחילת החודש את מכתבי הפיטורין בשבוע.

"ההחלטה של משרד החינוך איננה סבירה באופן קיצוני. קיצוץ בסדר גודל כזה ימיט אסון על מערכת החינוך בערי הפיתוח והפריפריה". אמר ראש העיר מעלות-תרשיחא וראש פורום יישובי קו העימות וערי הפיתוח, שלמה בוחבוט. "עתרנו לבג"ץ לבטל החלטה זו, עתרנו גם לבית הדין הארצי לעבודה כדי שלא יאפשר את המשך ההתעללות הזו של משרד החינוך בילדי היישובים החיים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, אמר כי "אנו דוחים את עמדת משרד החינוך, שלפיה הקיצוץ יתרחש בהדרגה. משול הדבר להרס החינוך בחיתוך כואב ואיטי. לשרת החינוך יש הזדמנות לפתור עוול ואפליה של שנים כלפי היישובים הערביים, על ידי שיפור החינוך שם ב-15 מיליון שקל, אך במקום זאת היא מעדיפה לקצץ בתקציב החינוך של 60 ישובים יהודיים, בסך 150 מיליון שקל. זו איוולת שפוגעת בעתיד ילדי ישראל".

ממשרד החינוך נמסר כי "השביתה חסרת סיבה, בייחוד כל עוד בג"ץ לא דן בהצעת משרד החינוך, לפיה לא יהיה צורך בפיטורים. המשרד איננו מקצץ בתקציב אלא אף מגדיל אותו ב-55 מיליון שקלים".