מחאת הסטודנטים: שוחט מאיים בפיזור הוועדה

שביתת הסטודנטים נמשכת גם היום, לאחר שהמגעים עם לשכת רה"מ בסוף השבוע לא הניבו תוצאות. אברהם שוחט, ראש הוועדה לרפורמה בהשכלה הגבוהה, מאיים כי אם תופקע מידיו הסמכות לקבוע בנושא שכר הלימוד, תתפזר הוועדה כולה

הסטודנטים משביתים גם היום (ראשון) את הלימודים, ובכך נכנסת השביתה במוסדות להשכלה גבוהה ליומה ה-17. אברהם שוחט, ראש ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה, איים כי הוועדה תתפזר אם תופקע מידיה הסמכות לקבוע בסוגיית העלאת שכר הלימוד.

בסוף השבוע החלו מגעים בין הסטודנטים לבין משרד ראש הממשלה, אולם הסטודנטים טוענים כי הפערים עדיין גדולים. יו"ר אגודת הסטודנטים, איתי שונשיין, אישר את הדברים. "הפערים עדיין מאד גדולים בין הדרישות של המאבק שלנו לבין עמדות לשכת ראש הממשלה", אמר שונשיין, והוסיף: "אנו מקווים שבימים הקרובים נסיים את המשבר ונגשר על הפערים".

ביום שישי נפגשו הסטודנטים עם אנשי לשכת ראש הממשלה בביתה של שרת החינוך, יולי תמיר. בפגישה נכח גם יועצו הכלכלי של אולמרט, עמנואל טרכטנברג, ובמהלכה הוצע לסטודנטים המתווה שנחתם עמם לפני כחודשיים.

"ראש הממשלה הבטיח להקפיא את שכר הלימוד למשך שנה"

בתוך כך, מתברר כי ועדת שוחט לא תגיש דו"ח ביניים בניגוד לכתב מינויה, ותסתפק בדו"ח הסופי בלבד. יו"ר הוועדה, אברהם שוחט, התייחס גם הוא בראיון ל"קול ישראל" למשא ומתן עם הסטודנטים. "מתקיימים מגעים עם ראשי הסטודנטים במגמה להגיע לאיזושהי הסכמה. למיטב ידיעתי, המשא ומתן בינתיים לא הביא לגמר השביתה", אמר.

שוחט הוסיף כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבטיח לסטודנטים להקפיא את שכר הלימוד למשך שנה, ואמר כי הצעה זו נעשתה בהסכמתו. שוחט טען כי המלצותיו יאפשרו לסטודנטים ללמוד בתנאים כלכליים נוחים יותר מהיום. "אנו הצענו להם לבוא עם נציגים, ולהיות חברים בוועדה המרכזית שאני עומד בראשה, אולם הם לא נענו", הוסיף.

שוחט הגיב גם לטענת גורמים בוועדה, לפיה אם יוחלט לקחת מהוועדה את הסמכות לקבוע בסוגיית העלאת שכר הלימוד, הוא יתפטר מתפקידו. לדבריו, משמעות החלטה כזו היא כי "הוועדה כולה תפסיק להתקיים". הוא הוסיף כי עם זאת, הוועדה "לא תתפזר בשום אופן אם היא לא מוצאת חן בעיני הסטודנטים והמרצים".