מאות הפגינו ביפו נגד הוצאת צווי פינוי והריסה לכ-500 בתים

כשלושת אלפים מתושבי יפו, רובם ערבים, ישארו ללא קורת גג לאחר שמנהל מקרקעי ישראל הורה להרוס את בתיהם. מנהיגי המאבק טוענים כי מדובר בצעד גזעני שנועד לייהד את יפו ולהקים פרוייקטים יוקרתיים ליהודים. במנהל מקרקעי ישראל דוחים את הטענות ומסבירים כי את הצווים הוציאה עמידר, שמטפלת בפולשים

מאות תושבים ערבים ויהודים מיפו ומתל אביב השתתפו בצהריים (שישי) בתהלוכה בשכונת עג'מי ביפו, במחאה על גל צווי פינוי והריסה שהוציא מינהל מקרקעי ישראל לכ-500 בתים בשכונה. בעקבות הצווים, כשלושת אלפים תושבים, כולם ערבים, צפויים להישאר ללא קורת גג. את המחאה מובילה "הוועדה העממית להגנה על האדמה והזכות לדיור", שהוקמה במיוחד לצורך המאבק.

צווי הפינוי וההריסה שהמנהל הנפיק מכוונים ברובם לאוכלוסיה הערבית בשכונת עג'מי, על רקע טענות על בניה בלתי חוקית ופלישה. תושבי השכונה טוענים כי במשך עשרות שנים הוקפאו כל אישורי הבניה בשכונה, מה שלא הותיר להם ברירה אלא להתרחב באופן לא חוקי.

בנוסף, התושבים טוענים כי מדובר במדיניות גזענית מצד המדינה, במטרה לייהד את השכונה ואת העיר יפו ולהרחיק ממנה את תושביה הערבים. ראש ועד שכונת עג'מי וחבר הוועדה העממית, כמאל אגבריה, אמר במהלך העצרת כי מדובר ב"צונאמי של פינויים והריסות". לדבריו, "זהו המאבק של כל המאבקים, המאבק על קורת הגג. אם כאן לא יהיה ביטחון, גם בעמידר, בחלמיש ובעיריה לא יהיה ביטחון".

מתנגדי הצווים - יהודים וערבים - מוחים נגד מה שהם מכנים "השתלטות אילי הנדל"ן על שכונות יפו". המשקיעים, בגיבוי העירייה והמדינה, דוחקים את תושביה העניים של יפו החוצה לטובת מיזמי נדל"ן יקרים, המיועדים לעשירים בלבד. זאת לצד "גטאות" מוזנחים, בהם מרוכזת בעיקר האוכלוסיה הערבית.

במינהל מקרקעי ישראל מכחישים את הטענות על מדיניות גזענית המכוונת לטובת בעלי הממון. בתגובה שמסר המינהל נכתב כי "מדובר במכתבי אזהרה שהוצאו על ידי חברת עמידר, המנהלת את הנכסים עבור המינהל ומטפלת בפולשים. הוצאו כמה עשרות מכתבי אזהרה בלבד. מי שיש לו טענה, מוזמן למשרדי עמידר להוכיח אחיזה חוקית בקרקע. הטענות על טרנספר הן דמגוגיה. שום אדם לא יסולק מביתו ללא צו בית המשפט".