הממשלה מציגה: תכנית תלת שנתית למלחמה בעוני

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הציג במסיבת עיתונאים את תכנית הממשלה למאבק בעוני. במסגרת התכנית, שתימשך שלוש שנים, מתוכננות לצאת ממעגל העוני 60 אלף משפחות הכוללות 242 אלף אנשים, בהם 115 אלף ילדים. אולמרט: המצב הנוכחי בלתי נסבל, דרושה כלכלה עם חמלה

הממשלה הציבה לראשונה יעד ממשלתי למלחמה בעוני - הורדת שיעור העוני מ-20.2% מהמשפחות בישראל, ל-17.2%, תוך שלוש שנים. את התכנית למלחמה בעוני הציג ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במסיבת עיתונאים, בה השתתפו גם שר האוצר, אברהם הירשזון, שר התמ"ת, אלי ישי ושר הרווחה, יצחק הרצוג.

במסגרת התכנית, מתכננת הממשלה להוציא ממעגל העוני 60 אלף משפחות, הכוללות 242 אלף איש החיים כיום מתחת לקו העוני, בהם 115 אלף ילדים. זו הפעם הראשונה שהממשלה מציבה יעדים מספריים להפחתת העוני בישראל. עד כה התחייבו הממשלות בישראל רק ליעדי אינפלציה וצמיחה שנתיים.

אולמרט אמר במסיבת העיתונאים כי המצב הנוכחי, בו מדי שנה נולדים בישראל 50 אלף ילדים שנידונו לחיות מתחת לקו העוני, הוא "בלתי נסבל". כיום חיים בישראל כ-1.6 מיליון עניים, בהם 775 אלף ילדים. "יש לכונן כלכלה עם חמלה", אמר אולמרט.

הממשלה הציבה לה כיעד גם את העלאת שיעור ההשתתפות בעבודה, ששיעורו בישראל נמוך יחסית למדינות המתועשות. במסגרת התכנית, אמור שיעור בני ה-25 עד 64 המהווים חלק מכוח העבודה לעלות ב-3%, מ-68% כיום ל-71% בעוד שלוש שנים. משמעות היעד: הצטרפות 92 אלף עובדים חדשים לשוק העבודה.

המשתתפים במסיבת העיתונאים לא מסרו מהם התקציבים שיופנו להשגת היעדים שהוצגו. עלות התכנית מוערכת במיליארדי שקלים. ראש הממשלה ומנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, הדגישו כי מסגרת התקציב לא תיפרץ, וכך גם יעדי הגירעון. לדבריהם, התקציבים יתבססו על העלייה הצפויה בהכנסות ממסים בעקבות הצמיחה במשק, ומשינוי סדרי עדיפויות בתקציבים הקיימים.

התכנית החדשה למלחמה בעוני גובשה על ידי המועצה הלאומית לכלכלה, בראשות פרופסור מנואל טרכטנברג. התכנית כוללת את תגבור המערך לאכיפת חוקי עבודה, שנועד להעלות את רמת השכר של עובדים עניים, ולהביא לרפורמה בהעסקת עובדים זרים בישראל והבאתם לארץ.