מועצת הביטחון באו"ם קוראת לבדיקת הברחת נשק ללבנון

המועצה קוראת למזכ"ל האו"ם להקים משלחת עצמאית שתסייר בגבול סוריה-לבנון ותבדוק אם אכן מוברח בו נשק, כפי שדיווחה ישראל לאו"ם

מועצת הביטחון הביעה דאגה מנושא הברחות הנשק מסוריה ללבנון, ופירסמה היום (רביעי) הצהרה הקוראת למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לשלוח משלחת עצמאית לגבול לבנון-סוריה, על מנת לבדוק את נושא הברחות הנשק ללבנון.

ההצהרה מציעה הקמת צוות מומחים שיסייר בגבול סוריה לבנון ויכין הצעות לאכיפת האמצעים למניעת ההברחות. ההצעה אינה כוללת הקמת כוח פיקוח קבוע בגבול סוריה-לבנון.בהצהרה ציינה המועצה כי ישראל ומדינה נוספת העבירו למועצה מידע על הברחת נשק מסוריה ללבנון. "יש ביוזמה ביטוי למאמץ למנוע את התעצמותו מחדש של חיזבאללה ולקדם יציבות פנימית בלבנון", אמר דיפלומט בכיר.

היוזמה התגבשה בעקבות תדרוך שהעביר מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בסוף השבוע שעבר לחברות המועצה. לדברי מקורות, המזכ"ל התייחס במילים קשות לנושא הברחות הנשק ללבנון, וציין כי "קיבל מידע מישראל וממדינה נוספת" שכלל ראיות שהצביעו על הברחות נשק מסוריה ומאיראן לחיזבאללה בלבנון. "הברחות הנשק הן הפרה בוטה של החלטה 1701 ושל החלטת הסנקציות נגד איראן", הוסיף קי-מון.

המועצה אימצה את הודעתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שקרא לכל המדינות, ובעיקר אלו שבמזרח התיכון, לאכוף את אמברגו הנשק באזור, שכולל את הדרישה מסוריה ואיראן לפרק את כל המליציות החמושות שלהן בלבנון. באו"ם אף הצהירו כי ינקטו צעדים ייעודיים כדי להשיג מטרות אלו.

חברי המועצה בירכו על "הנכונות של ממשלת לבנון למנוע הברחות נשק למדינה, על פי החלטה 1701 של האו"ם - שהתקבלה עם תום מלחמת לבנון השנייה. המועצה אף ציינה כי סוריה הודיעה שהיא פועלת נגד הברחות נשק, אולם קראה לדמשק "לנקוט צעדים נוספים כדי לשפר את השליטה בגבולות".