מאות אלפי טורקים יצאו לרחובות

300,000 המפגינים דרשו מראש הממשלה מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח", רג'פ טאיפ ארדואן, שלא להציג את מועמדותו לנשיאות. האליטה החילונית בטורקיה חוששת כי בחירתו של ארדואן לנשיא תערער את אופיה החילוני במדינה. ארדואן בתגובה: "אני דמוקרט"

כ-300,000 טורקים צעדו היום בעצרת מחאה באנקרה, בירת טורקיה. המפגינים יצאו לרחובות במטרה לנסות ולמנוע ממפלגת "הצדק והפיתוח" האסלאמית (AKP), הנמצאת בשלטון מאז 2003, לבחור את ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, למועמדה לבחירות לנשיאות בשבוע הבא.

למפלגת "הצדק והפיתוח" ולעומד בראשה יש שורשים אסלאמיים עמוקים, ואם ארדואן ייבחר בסופו של דבר לנשיאות, הדבר עלול לגרום לשסעים במדינה החילונית מחד, אך המוסלמית מאידך, ששואפת להיכנס לאיחוד האירופי.

"טורקיה חילונית ותישאר חילונית לנצח", צעקו המפגינים, כשהם מנופפים בדגלי הלאום ובתמונותיו של מוסטפא כמאל אתאטורק, שנחשב לאבי הלאומיות הטורקית - כך מסרה היום סוכנות הידיעות רויטרס. אתאטורק חרט על דגלו את הפרדת הדת מהמדינה בטורקיה.

המפגינים זרמו לאנקרה, בירת טורקיה, מכל רחבי המדינה. משטרת טורקיה דיווחה על 300,000 מפגינים, מה שהיה לאחת ההפגנות הגדולות בשנים האחרונות. את האירוע איבטחו כ-10,000 שוטרים, אך ההמונים נותרו רגועים ולא יצרו מהומות.

האליטה החילונית של טורקיה, הכוללת מפקדים בכירים בצבא ושופטים, חוששת שבחירתו של ארדואן לנשיא תערער את יסודותיה החילוניים של המדינה. למפלגת "הצדק והפיתוח" יש רוב גדול מספיק בפרלמנט בכדי להבטיח את בחירת מועמדה לשבע שנות כהונה כראש המדינה. המפלגה תכריז על מועמדה ב-18 באפריל. הבחירות ייערכו במאי.

ארדואן עצמו מכחיש כי הוא קשור לכל אג'נדה אסלאמית. לדבריו, הוא התנתק מעברו, וכעת הוא מגדיר את עצמו "דמוקרט שמרן". ארדואן, האחראי על הצמיחה הכלכלית בטורקיה ועל פתיחת השיחות עם האיחוד האירופי, עדיין לא אישר את הדיווחים כי יתמודד על הנשיאות.