מיליארדר מקסיקני עומד להפוך לאדם העשיר בתבל

כמה זמן נשאר לביל גייטס לבלות במקום הראשון של רשימת עשירי תבל? הטייקון המקסיקני, קרלוס סלים, כבר הדיח את וורן באפט מהמקום השני. מה שנשאר לו עכשיו זה להרוויח עוד 2.9 מיליארד דולר ולדלג למקום הראשון. עם רווח של 23 מיליארד בשנה האחרונה זה נראה אפשרי

האם מעמדו של ביל גייטס כאיש העשיר בתבל נמצא בסכנה? אם לשפוט על פי צמיחת הונו המטאורית של איש העסקים המקסיקני, קרלוס סלים, הדבר בהחלט אפשרי. האיש ששווה 53.1 מיליארד דולר נמצא כבר במקום השני ברשימה, והיד עוד נטויה.

במשך שבע שנים היה ממוקם וורן באפט במקום השני של רשימת עשירי תבל, כשהוא מפגר רק אחרי חברו הטוב ושותפו למשחק הברידג' – ביל גייטס. התקופה הזאת הסתיימה, לפחות באופן זמני. בשבועות האחרונים ענק התקשורת המקסיקני קרלוס סלים, שהונו מוערך ב-53.1 מיליארד דולר, החליף את באפט, שהונו מוערך ב-52.4 מיליארד דולר "בלבד". בכך ניצב סלים לא רחוק גם מביל גייטס, המוערך ב-56 מיליארד דולר, שמוביל את רשימת עשירי העולם זו השנה ה-13 ברציפות – כך מדווח המגזין הכלכלי הנחשב "פורבס".

סלים, בן של יוצאי לבנון, התברג במקום השני אחרי שהוסיף ארבעה מיליארד דולר להונו בחודשיים האחרונים. הרווחים האחרונים של סלים ממשיכים את צמיחתו המטאורית של הטייקון בן ה-67, שהרוויח 23 מיליארד דולר בקצת יותר משנה. הוא מחזיק בחברות רבות הפועלות במגוון תחומים, אך עסקיו העיקריים מתרכזים בשוק התקשורת.

עלייתו של הטייקון המקסיקני לא התקבלה יפה במולדתו, בה המשכורת השנתית הממוצעת מסתכמת ב-6,800 דולר וחצי מהאוכלוסייה חיה מתחת לקו העוני. מבקריו טוענים כי הוא מונופוליסט ומצביעים כדוגמה על שליטתו בחברת "טלמקס", השולטת על 90% משוק התקשורת הקווית בארצו. אם לביל גייטס היה את אותו הנתח בכלכלה האמריקנית, הונו היה מוערך ב-874 מיליארד דולר.

אולם סלים לא מתרגש מהביקורת. "כשאתה חי לפי דעותיהם של האחרים – אתה אדם מת", הוא אומר. "אני לא רוצה לחיות את חיי במחשבות איך יזכרו אותי". סלים מתייחס באדישות לגבי מיקומו ברשימת עשירי העולם וטוען כי אין לו כל שאיפה להפוך לאדם העשיר בתבל. כשהוא נתבקש להסביר את הצמיחה הפתאומית והאדירה בהונו, ענה: "שוק המניות עולה ויורד. כל העושר הזה יכול גם לרדת".