ח"כ פינס: החלטת פרץ על פינוי הבית בחברון מהוססת ואיטית

מקורבי שר הביטחון אמרו כי בכוונתו לפנות את המתנחלים שפלשו לבית בחברון תוך 30 יום. ח"כ פינס: ציפיתי ממנו לנהוג ביותר נחישות. נועם ארנון: הכל נעשה כחוק ותואם את עמדת הממשלה. הסיבה היחידה להחלטה היא בגלל שאנחנו יהודים. ח"כ שנלר: פרץ פועל מתוך שיקולי פריימריס

מקורבי שר הביטחון, עמיר פרץ, אמרו כי בכוונתו להביא לפינוי המתנחלים שפלשו לבית בחברון תוך 30 יום. דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, אמר הבוקר כי "זאת החלטה אבסורדית". בראיון ל"קול ישראל", אמר ארנון כי "פרץ יורה חץ ואחרי זה דורש מהמשפטנים לצייר את עיגול המטרה". ח"כ אופיר פינס (העבודה) אמר כי ההחלטה התקבלה בהיסוס ובלוח זמנים לא הגיוני.

לדברי ארנון, הבית המדובר נרכש כחוק והסיבה היחידה שמבקשים לפנות את יושביו, היא "בגלל שמדובר ביהודים". לדבריו, גורמי ביטחון בכירים הבהירו כי מדובר בעמדה צבאית וכי הוא תורם לביטחון באזור. בתוך כך, אמר כי הוגשה פנייה רשמית למנהל האזרחי לאשר את העסקה והדבר נתון בידי פרץ. "אם הוא טוען שהבעיה היא שאין מסמך מאושר, הוא מוזמן לחתום עליו", אמר ארנון.

לטענת ארנון, מפת ההתיישבות בחברון נקבעה על ידי ממשלות ישראל ואושרה על ידיהן. בתוך כך, אמר כי הבית המדובר שוכן במזרח העיר, בחלק המחבר את היישוב היהודי עם קרית ארבע ועם מערת המכפלה. הוא הוסיף כי "אנחנו דורשים את הזכות הטבעית האנושית לחיות כמו בני אדם", אך סירב להתייחס לשאלה אם ינהגו באלימות במקרה של פינוי.

"צריך להבהיר מי בעל הבית"

ח"כ פינס מתח ביקורת על אופן קבלת ההחלטה של פרץ ואמר כי ציפה לפעולה נחושה ומהירה יותר. לדבריו, "העניין הזה נמשך כמו מסטיק ונמרח".

"לא יכול להיות שתבוא קבוצה של אנשים ותקבע עובדות בשטח", אמר פינס והוסיף כי האחריות מוטלת על שר הביטחון. לדבריו, "היישוב היהודי בחברון מגביר בשנים האחרונות את החיכוך" והוסיף כי יש לפעול במהירות "ולהבהיר מי בעל הבית". הוא הוסיף כי "זהו מבחן ברור ומובחן של שלטון החוק".

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר בתגובה לדברים כי "מי שמדבר על בריונות, רומז על ביריונות שלטונית". לדבריו, ההחלטה של פרץ נובעת משיקולים אישיים, במטרה לקדם את מעמדו בבחירות על ראשות מפלגת העבודה. "במידה ויצליח", אמר שנלר, "זה יהיה ההישג היחיד שלו בכל הקדנציה".

"הממשלה רוצה שההתישבות ביהודה ושומרון תהיה מסודרת ועל פי דין", אמר שנלר והוסיף כי "פרץ בא ומנסה לפגוע בכך". לדבריו, מדובר בבית שנקנה באופן חוקי וההתיישבות במקום תואמת את עמדות הממשלה.