החיילים הבריטיים השבויים נחתו בלונדון

החיילים נחתו בנמל התעופה הית'רו, משם הועברו לבסיס צבאי להתייחדות עם משפחותיהם. לאחר מכן יעברו בדיקות רפואיות פסיכולוגיות ויתוחקרו לגבי האירוע. איראן טוענת כי בריטניה שלחה לה מכתב התנצלות. בלייר: יש לנו תהיות לגבי היחסים עם איראן

(2:44 דקות)

15 החיילים הבריטים שנשבו בידי האירואנים נחתו בנמל התעופה הית'רו בלונדון לאחר ששוחררו אמש משביים. הם מועברים בשעה זו לבסיס צבאי כדי לעבור בדיקות ותחקירים. החיילים היו בידי האיראנים במשך 13 ימים לאחר שנעצרו במפרץ הפרסי על-ידי משמר החופים האיראני. איראן טוענת כי בריטניה שלחה לה מכתב התנצלות.

משרד ההגנה הבריטי אישר כי חלק מהמלחים הוחזקו בבידוד במהלך ימי כליאתם. הדברים הגיעו בעקבות טענת אחת המשפחות כי בנה נכלא בבידוד במשך כל 13 ימי שהותו בכלא האיראני.

החיילים השבויים הגיעו מוקדם בבוקר בשיירת מכוניות לנמל התעופה בטהרן. הם התארחו במתחם האח"מים הנשיאותי בנמל, שם קיבלו מתנות - תיק עם תה וממתקים ומזכרות מאיראן - והמריאו בטיסה של חברת בריטיש אירווייז ללונדון.

לאחר שהגיעו לנמל הית'רו בלונדון, החיילים הועברו לשני מסוקים צבאיים שהעבירו אותם לבסיס הצי הצבאי שיבנון שבדבון. החיילים יפגשו שם את משפחותים וחבריהם שמחכים להם במקום. לאחר מכן הם יעברו בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות לקראת סדרת תחקירים הצפויה להם בנוגע לתקופת השבי ורגעי החטיפה עצמה.

איראן טוענת כי שחרור החיילים הבריטים התבצע לאחר שבריטניה שלחה מכתב התנצלות על החדירה למים הטריטוריאליים של איראן. כך דווח ב"סקיי ניוז".

ראש הממשלה הבריטי, טוני בלייר, טען כי החיילים שוחררו ללא כל הסכם. לדבריו, הפרשה פתחה ערוצי תקשורת "חדשים ומעניינים" עם איראן. עוד אמר בלייר כי הפרשה העלתה תהיות זהו הרגע בו על ארצו לחשוב ולדון על יחסיה עם הממשל בטהרן. בלייר הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית לעמוד איתנה בהתנגדות מול הסחר עם איראן.

צ'יקו מנשה על ההבדל והשוני בין החטופים האנגלים לישראלים (2:27 דק')