בוש: על טהרן לשחרר את בני הערובה לאלתר

במסיבת עיתונאים שערך אמש אמר נשיא ארה"ב כי תפיסת החיילים היא בלתי נסלחת. העיתון "אל חיאת" דיווח כי איראן נוטה לקבל את הצעת טורקיה לתווך במו"מ עם בריטניה. בריטניה תשלח קצין בריטי בכיר כדי לקדם את שחרור החיילים

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר אמש (שבת) כי תפיסת 15 החיילים הבריטים בידי איראן היא "בלתי נסלחת", וקרא לטהראן לשחרר את "בני הערובה" באופן מיידי. את הדברים אמר בוש במסיבת עיתונאים שערך באחוזה הנשיאותית שבקמפ דיוויד.

בתוך כך, העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון, דיווח כי איראן נוטה לקבל את הצעת טורקיה לתווך במשבר עם בריטניה. מקור איראני שצוטט בעיתון, מסר כי מדינתו מעוניינת לסיים את המשבר במהרה.

בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי בוש הביע תמיכה בראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, ובמאמציו לפתוח את הסוגיה בדרכי שלום. הוא דחה בתוקף את האפשרות לתוכנית חילופי שבויים במסגרתה ישוחררו החיילים הבריטים בתמורה לעצורים איראנים שנשבו בידי ארה"ב.

"על איראן לשחרר מיד את בני הערובה, הם חפים מפשע", אמר בוש. "האיראנים שלפו אותם מתוך מים טריטוריאליים של עיראק. זו התנהגות בלתי נסלחת".

"בריטניה לא תתנצל או תודה"

בריטניה תשלח לטהראן קצין צבאי בכיר כדי לדון בפרשה במטרה לקדם את שחרור 15 החיילים. העיתון "סאנדיי טלגרף" היוצא לאור בבריטניה דיווח כי לדברי בכיר בצבא, לונדון מוכנה לערוב לאיראן שספינות הצי שלה לא ייכנסו בעתיד לתחום מימיה הטריטוריאליים ללא רשות. עם זאת, הוא הבהיר כי מדינתו לא תתנצל או תמסור הודאה לפיה הסירות הבריטיות חדרו לשטחה של איראן.

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר אמש כי ממשלת בריטניה אינה נוהגת בדרך חוקית או הגיונית בנוגע ל-15 החיילים החטופים. לדבריו, כפי שהובאו ברדיו הממלכתי של איראן, "במקום שממשלת בריטניה תתנצל ותביע חרטה על מעשיה, היא טענה שאנחנו חבים לה והתלוננה בפני הקהילה הבינלאומית".