בצלם: ישראל מונעת מקרובי אסירים פלסטינים לראותם

מדו"ח של ארגון זכויות האדם עולה כי כשליש ממשפחות האסירים הפלסטינים המוחזקים בישראל מנועות לחלוטין מלבקרם. על פי נתוני הדו"ח, רוב האסירים והעצירים הפלסטינים מוחזקים בבתי כלא בתוך שטחה הריבוני של ישראל, בניגוד לאמנות הבינלאומית<BR>

ישראל פוגעת בזכותן של אלפי משפחות פלסטיניות לבקר את קרוביהן הכלואים בישראל, כך עולה מדו"ח שפורסם הבוקר (חמישי) על ידי ארגון זכויות האדם "בצלם".

תחת הכותרת "ביקורים אסורים", מציג הדו"ח את הפגיעה השיטתית בזכות לביקורי משפחה של פלסטינים הכלואים בישראל. מחברי הדו"ח טוענים כי העובדה שמרבית הכלואים הפלסטינים מוחזקים בבתי כלא בתוך שטחה הריבוני של ישראל, "מהווה הפרה בוטה של החוק ההומניטארי הבינלאומי, האוסר על העברת אזרחים, לרבות עצירים ואסירים, מהשטח הכבוש לשטחה של המדינה הכובשת".

הדו"ח טוען כי על ישראל מוטלת האחריות להבטיח שתושבי השטחים שקרוביהם מוחזקים בישראל יוכלו לבקר אותם. "התעלמותה של ישראל מאיסור זה היא אחת הסיבות העיקריות לפגיעה הקשה ביכולתם של הכלואים ושל בני משפחותיהם לממש בצורה סבירה את זכותם לביקורים", נכתב.

מחברי הדו"ח מציינים כי מי שמארגן בפועל את הביקורים בבתי הכלא, מאז שנת 1969, הוא ארגון הצלב האדום הבינלאומי. באופן זה, בני המשפחות מהשטחים המבקשים לבקר את קרוביהם הכלואים, מוגבלים בימי ביקור ותלויים בהסעות המאורגנות על ידי הצלב האדום, במידה וקיבלו היתר לכך מכוחות הביטחון הישראליים.

בשל המגבלות הקשות המוטלות עליהם, כך נטען בדו"ח, פלסטינים רבים אינם יכולים לבקר את יקיריהם, אלא רק אחת לכמה חודשים. יתר על כן, רבים אחרים אינם זכאים לקבל היתר כזה ומנועים לחלוטין מביקור קרוביהם. בנוסף, הם מציינים כי "הביקור עצמו כרוך במסע תלאות הנמשך כיממה, בשל מסכת ממושכת של בדיקות ועיכובים".

חווית ביקור קשה

מחברי הדו"ח טוענים כי המדיניות הישראלית השרירותית בסוגיה הנדונה גורמת ל"פגיעה בזכויות ובעקרונות נוספים של המשפט הבינלאומי ושל המשפט הישראלי כאחד". הם מציינים כי קטינים רבים, חלקם בני 5-4, נוסעים ליום הביקור לבדם, ללא ליווי מבוגר. "חווית הביקור עצמו", כך נכתב, "שנערך לרוב מאחורי קיר זכוכית אטום וללא כל אפשרות מגע, אף היא קשה ביותר".

לנוכח ממצאי הדו"ח, קוראים אנשי הארגון לממשלת ישראל להעביר את הכלואים הפלסטינים המוחזקים בישראל למתקני כליאה בשטחים. בתוך כך, הם מציינים כי יש להקל על בני המשפחות בקבלת היתרי כניסה לישראל לצורך הביקורים, לזרז וליעל את תהליך הנפקת ההיתרים, לקצר את משך המסע אל בית הכלא ובחזרה ולהקל על הקשיים הכרוכים בו. כמו כן, הם מוסיפים כי יש להימנע מהשלילה הגורפת על מגע פיזי בין הכלואים לילדיהם הקטינים וכי ראוי לשפר את תנאי התקשורת בין האסיר לבין מבקריו.