אבו מאזן: יש לשחרר שבויים

יו"ר הרשות הפלסטינית נועד עם מזכירת המדינה האמריקנית. אמר כי ממשלת חמאס חדשה תכיר בהסכמים שנחתמו עם ישראל. רייס: אפעל למען שיפור איכות חייהם של הפלסטינים

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נועד אחר הצהריים (רביעי) ברמאללה עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליסה רייס. במסיבת עיתונאים משותפת, אמר אבו מאזן כי "יש לבצע חילופי שבויים".

רייס ואבו מאזן דנו במצב המתוח ברשות הפלסטינית ובאפשרות לחידוש המגעים למשא ומתן עם ישראל.

אבו מאזן אמר כי פסקו המגעים עם החמאס להקמת ממשלת אחדות לאומית. לדבריו, ממשלה פלסטינית חדשה חייבת לכבד את ההסכמים שנחתמו עם ישראל.

לדבריה של רייס, לו היו הבחירות ברשות הפלסטינית נערכות היום, היה הפתח מנצח ביתרון בולט. היא אמרה כי "מודאגת ממצוקתם של הפלסטינים" וכי תפעל לשיפור תנאי חייהם. בתוך כך, אמרה לאבו מאזן כי "אנו מעריכים את מנהיגותך". לדבריה, אין לוותר על תהליך השלום וכי ארה"ב רוצה לראות פתרון מהיר של "שתי מדינות לשני עמים".

זהו ביקורה הראשון של רייס במזה"ת, מאז הושג הסכם הפסקת האש עם לבנון. בשעות הערב היא תגיע לישראל ותיפגש עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, עמיר פרץ, ושרת החוץ, ציפי לבני.

ממשלה חדשה בתוך שבועיים

מוקדם יותר היום, נועד אבו מאזן עם שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן חמד אל ח'ליפה. בדברים שאמר במסיבת עיתונאים משותפת, אמר אבו מאזן כי הוא נחוש להקים ממשלה חדשה בתוך שבועיים. לדבריו, לא מתנהל כרגע כל דיאלוג להקמת ממשלת אחדות וכי יעשה שימוש בסמכויותיו החוקתיות לפטר את ממשלת החמאס "בזמן המתאים".

לדבריו של אבו מאזן, "חשוב מאוד לפתור את המשבר הנוכחי ואנו מקווים שזה יקרה במהירות המרבית". הוא הוסיף כי הוא מקווה שימצא פתרון בקרוב, מאחר ש"בשבעת החודשים האחרונים האנשים סובלים והם לא יכולים לשאת בזה עוד".

ח'ליפה הכחיש כי בחריין מעורבת במגעים להקמת ממשלת אחדות ברשות הפלסטינית. לדבריו: "יש ממשלה ויש דיאלוג ויש נשיא, שאנו מאמינים ביכולתו להנהיג את העם לדרך הנכונה".

בתוך כך, אמר כי יש לקדם את תהליך השלום באזור, למרות המצב הקשה. לדבריו, "אנחנו לא קרובים לקטסטרופה, אלא אנחנו כבר בתוך הקטסטרופה".