BETA

12.11.2017

00:22

התרמית הסיעודית: האם מיליון ישראלים יאבדו את הביטוח?

המפקחת על הביטוח הודיעה כי החל מה-1.1.2018 ביטוחים סיעודיים קיבוציים יהיו אסורים לשיווק במתכונתם הנוכחית, וטרם נמצא מודל שיחליף אותם. ישראלים רבים יוותרו בחוסר ידיעה מוחלט לגבי עתידם וללא פתרון ביטוחי. כיצד ישראל הגיעה למצב הזה? • המפצח

בעוד חודש וחצי יגיע המועד בו המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, קבעה כמועד האחרון לשיווק של ביטוחים קיבוציים קצרי טווח. עד כה לא נמצא מודל חלופי שמקובל על סלינגר, ההסתדרות וחברות הביטוח. המשמעות היא שב-1 לינואר, יותר ממיליון בני אדם עלולים למצוא את עצמם ללא ביטוח סיעודי ובחוסר ידיעה מוחלט לגבי העתיד.


כיצד הגיעה ישראל למצב הזה? על פי עו"ד יפעת סוליל, "מדובר באחד הכשלים הגדולים בתולדות המדינה. הסיבה היחידה שאנשים לא מפגינים בכיכרות היא שזה קרה לאט לאט". המחדל החל בשנת 98', כאשר חברות הביטוח החלו לשווק באמצעות ועדי העובדים הגדולים פוליסות ביטוח סיעודי במחיר מוזל מאוד, אבל עם סניף נסתר: בכל שלוש או חמש שנים, לחברה הזכות לבטל את הפוליסה.

 

>> "המפצח" - כתבות נוספות בחדשות 10:

פג תוקף? הסודות שבתעשיית המזון מנסים להסתיר מאיתנו

האם מאמצי המיחזור נושאים פרי או שאנו מתאמצים לשווא?

בין חומרי ההדברה למס על הרכב: הנושאים שעלו ב"המפצח" והשתנו לטובה


יותר ממיליון בני אדם נרשמו, מבלי לדעת שהפוליסה עלולה להתבטל. המפקחים על הביטוח ידעו שמדובר במוצר פגום, הונאה של ממש, אך לא עשו דבר על מנת להפסיק את השיווק של הפוליסות. במשך השנים, החברות ביטלו את הביטוח של 200 אלף אנשים, כולם בני יותר מ-60. כך, לדוגמא, אליעזר ואסתר שילמו על ביטוח במשך 25 שנים על ביטוח דרך אגד. כאשר אליעזר חלה באלצהיימר, הודיעה להם החברה שהביטוח בוטל: "חמש השנים נגמרו ואין לנו ביטוח. אנחנו זרוקים לרחוב".

 

 

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה. ניסנקורן (ארכיון)
 

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה. ניסנקורן (ארכיון)(אורן כהן, דוברות ההסתדרות)

 

כעת סלינגר מבקשת לשים לכל זה קץ. לאחר ההכרזה שלה על סוף עידן פוליסות קצרות הטווח, הסתדרות העובדים הכריזה על סכסוך עבודה. גם שר הבריאות, יעקב ליצמן, ושר האוצר, משה כחלון, הצהירו שאין בכוונתם לוותר. בין כל ההצהרות, מיליון איש מחכים לתשובה ובעוד פחות מחודשיים, עלולים להישאר ללא ביטוח סיעודי.

 

תגובות:

תגובת איגוד חברות הביטוח:
"מבקר המדינה קבע נחרצות כי לא נמצאו תימוכין לטענה כי החברות הרוויחו רווחים גדולים. בסה"כ הפסידו החברות בביטוחי ביטוח סיעודי קבוצתי כ-400 מיליון שקלים. עוד קובע המבקר כי החברות הביאו את המידע הרלוונטי לידיעת ציבור המבוטחים לרבות המדריך לקונה בביטוח סיעודי שצורף כנספח.  נציין גם כי לארגוני עובדים כוח מיקוח משמעותי אל מול חברות הביטוח.  בנוגע לטענה כי החברות יכלו להפסיק את הפוליסות בכל עת - ממילא למבוטחים לא הייתה אלטרנטיבה והחברות הפסידו ומפסידות בפוליסות כסף רב".

 

תגובת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון:
"כבר לפני כשנה הכריזה הרשות על הפסקת שיווקן של הפוליסות לטווח קצר. במקביל פרסמה הרשות פתרון חדש המבטיח ודאות אמיתית לכל חיי המבוטח ובמחיר קבוע שנקבע בעת רכישת הביטוח. ממצאי דוח המבקר תומכים בעמדת הרשות שלפיה על המעסיקים הגדולים במשק וחברות הביטוח לאמץ את הפתרון הזה. נבהיר כי כל מבוטח מבוגר שלא חודש בעבורו הביטוח הקבוצתי זכאי להצטרף ללא בחינה של מצבו הרפואי לביטוחים הסיעודיים בקופות החולים".