BETA

20.08.2017

18:27

ביהמ"ש הכריע: שרה נתניהו תידרש לחשוף את פרטי העסקתה בעיריית ירושלים

לבקשתו של העיתונאי בן כספית: בית המשפט חייב את רעיית רה"מ ואת העירייה למסור לו פרטים על העסקתה של נתניהו בעירייה כפסיכולוגית ילדים. מדובר בין השאר בתקופות העבודה השונות והיקף המשרה. בעבר סירבה העירייה לדרישות לפרסם את הפרטים האלו

 

 

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (ראשון) את עתירתו של העיתונאי בן כספית, ויחייב את שרה נתניהו ואת עיריית ירושלים לחשוף את פרטי העסקת של רעיית ראש הממשלה בשירות העירייה. בעבר סירבו בכיכר ספרא לחשוף את הפרטים האלו.

 

על פי החלטת השופט ארנון דראל, בתוך כחודש יהיה על שני המשיבים למסור לידי כספית את מוד תחילת העסקתה של נתניהו בעירייה והיקף המשרה שלה בשירותה בשנה שקדמה להגשת העתירה. כמו כן, ייחשף היקף שעות העבודה של נתניהו בשנה שלפני הגשת העתירה, וכן הפסקות בפרק זמן שעלה על חודש - במידה והיו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

משטרת ספרד: ייתכן שהנהג הדורס מברצלונה חצה את הגבול לצרפת

אסד: "שילמנו מחיר כבד - אבל הכשלנו את תכניות המערב"

"בקרוב אבצע זאת": אישום נגד תושב רהט שכתב בפייסבוק כי יבצע פיגוע

 

 

העתירה שהסתיימה בניצחון. בן כספית
 

העתירה שהסתיימה בניצחון. בן כספית(יוני המנחם, יח"צ)

 

 

כספית טען בעתירה כי נודע לו שנתניהו משמשת כפסיכולוגית בבית ספר יסודי בבירה - בידיעת תלמידים והורים באותו מוסד. פרטים אלו הופיעו לטענתו, בין היתר, בפייסבוק ובאתר משרד ראש הממשלה. כספית, על פי החלטת השופט, טען כי מעמדה הציבורי כרעיית ראש הממשלה מצדיק את האפשרות לקבל מידע על עבודתה במקום.


מפסק הדין עולים שלושה נימוקים לכך: ראשית, שאלת מסוגלותה של שרה נתניהו לבצע את תפקידה, בהתחשב במחויבויותיה האחרות כאשרת ציבור. שנית, גובה השכר המשולם לה מקופת העירייה. ושלישית, כשירותה למילוי התפקיד כפסיכולוגית לאור הפרסומים ולחשדות הנבחרים נגדה.

 

בכיכר ספרא, כאמור, סירבו לפרסם את המידע לציבור. בנימוקים העולים מפסק הדין, מסווגים הפרטים כ"מידע רגיש" שאמור להיות פרטי וחסוי - לרבות גובה השכר ותנאי העבודה שנקבעו בחוזה עם רעיית ראש הממשלה. דווקא בשל מעמדה הציבורי, סבורים בעירייה, אין למסור את המידע כדי לא לפגוע בביטחונה האישי ובשלומה.

 

שרה נתניהו צידדה בעמדת העירייה כי מדובר בפגיעה בפרטיות, ויצאה נגד מניעיו של כספית - אשר לטענתה אינם מסירת המידע לציבור, אלא "מסע שתכליתו לפגוע בה ובבן זוגה" - ראש הממשלה בנימין נתניהו. לכספית, על פי נתניהו, "יריבות קשה ושנאה יוקדת" כלפיה וכלפי בעלה.

 

השופט דראל דחה את טענתה של נתניהו כי שיקולי "ביטחון" מהווים במקרה הזה עילה מספקת למניעת הפרסום - הכולל את מקום עבודתה המדויק, ימי העבודה והשעות. טענותיה של נתניהו בדבר הזכות לפרטיות, בכל הנוגע לשכר המשולם לה מקופת העירייה, ייבחנו בפירוט.

 

 

העתירה התקבלה - ושרה נתניהו תחוייב לחשוף פרטי העסקה
 

העתירה התקבלה - ושרה נתניהו תחוייב לחשוף פרטי העסקה(אלכס ליפקין)

 

 

ממקורבי משפחת נתניהו נמסר: "אנו מברכים על כך שבית המשפט שם גבול למסע הצייד והרדיפה שמנהל בן כספית נגד הגברת נתניהו מזה עשרים שנה על מנת לפגוע בראש הממשלה ובמשפחתו בכל האמצעים. בפסק הדין שניתן היום דחה בית המשפט הנכבד את רוב רובן של בקשות הסרק הקנטרניות והטורדניות של כספית.

 

"מתברר שגם לרעיית ראש הממשלה יש זכות לפרטיות בעבודתה המקצועית כפסיכולוגית ילדים חינוכית.

ואגב, הגורמים המקצועיים בעיריית ירושלים, בה היא עובדת, הגיבו לעתירה באומרם כי ״אין תלונות כלשהן לגבי תפקודה של הגברת נתניהו. להיפך.

 

"כמובן שכספית 'שכח' לציין בעתירתו שרעיית ראש הממשלה תובעת אותו בגין הוצאת לשון הרע, לאחר שפרסם שקרים לפיהם כביכול היא פיטרה את הגנן הקשיש במעון ראש הממשלה. הגנן המנוח מנשה קוזוקין ז״ל הספיק להעיד לפני פטירתו שלא היו דברים מעולם, שהגברת נתניהו מעולם לא פיטרה אותו והוא המשיך לעבוד במעון כרגיל. הליך זה יוכרע בחודשים הקרובים.

 

"לא בכדי אפילו אביו של בן כספית, יצחק, כתב פעמיים בעבר לראש הממשלה את הדברים הבאים. ב-28 בינואר 2010 כתב 'איך זה יתכן שהגנים שלי, שבנו את תשתיתו של בכורי, כה מתבלבלים אצלו עד כדי כך... מאז בן גוריון ובגין לא קם לנו מנהיג בשיעור קומתך... אודה לך אם תעביר דרישת שלום חמה מאוד לרעייתך שהפכה למטרת מישנה כדי לפגוע בך. השכל הישר פשוט לא קונה תיאוריה שפסיכולוגית מיומנת ואשת ראש הממשלה תנהג לפי תיאורי ההשמצה הרכילותית הרודפת אחריה בהתמדה. בשיחה עמוקה שניהלתי איתה אני זוכר שהתרשמתי עמוקות מאישיותה החמה והאנושית'".

 

"ב-29 ביולי 2010 כתב האב יצחק כספית לראש הממשלה נתניהו עוד על תחושותיו לגבי התנהלותו של בנו: 'ההתקפות של בני נגד ראש הממשלה הן דברי בלע מופרזים... אצבעו קלה מדי על ההדק. אני מתנחם בזה שרוב הציבור שותף לי בהערכה אליך'".