ניסיון למנוע את המשך השביתה

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושר האוצר, רוני בר-און, נפגשים בשעה זו כדי לנסות למנוע את החרפת השביתה במגזר הציבורי. ישנה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים, וייתכן כי נתב"ג ימשיך לפעול גם מחר

(1:33 דקות)

נכון לשעה אחת בלילה, עדיין לא ברור אם השביתה במגזר הציבורי תמשיך גם היום (חמישי), והאם תכלול את נמל התעופה בן גוריון. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושר האוצר, רוני בר-און, עדיין נועדים בירושלים במטרה להגיע להסכמות ולהפסיק את השביתה שהחלה אתמול. במהלך הפגישה, אמר גורם בהסתדרות לחדשות 10, כי ישנה התקדמות במשא ומתן, וייתכן כי נתב"ג לא יושבת למרות האיומים.

במהלך פגישתם של השניים הושגה התקדמות, כשגם משרד האוצר וגם ההסתדרות הסכימו להגמיש את עמדותיהם. בהסתדרות ירדו מדרישתם להעלות את השכר במגזר הציבורי ב-10%, ואמרו כי הם מוכנים להסתפק בהעלאה של 7%. במקביל, אמרו באוצר כי יסכימו להעלות את שכרם של העובדים ב-3.5%, ולא באחוז אחד כפי שהצהירו קודם לכן.

גורמים בהסתדרות הגדירו את המצב כ"אופטימיות זהירה", והוסיפו כי במידה וההתקדמות במו"מ תמשיך, ייתכן ונתב"ג לא יושבת, ואף ייתכן כי השביתה תופסק כלל.

קודם לכן נועד יו"ר ההסתדרות עם הממונה על השכר באוצר, אלי כהן, אך פגישתם הסתיימה ללא תוצאות ולא הושגה בה פריצה דרך, למרות שהיא הוגדרה כ"טובה" על-ידי שני הצדדים. לפני סבב הפגישות אמר עיני, כי יהיה מוכן להמשיך בדיונים כל הלילה כדי להגיע לפתרון.

לפני פגישתו עם יו"ר ההסתדרות, הודיע כהן כי שכרם של עובדי מדינה אשר ישבתו או ינקטו בעיצומים ינוכה בהתאם להחלטות הממשלה. בהתאם להנחיות שהוציא הממונה על השכר למעסיקים בשרות הציבורי ולמשרדי הממשלה, עובד אשר ייעדר ממקום עבודתו עקב שביתה מלאה, לא יהיה זכאי לשכר בעד הזמן שבו נעדר. כמו כן נקבע, כי עובד אשר ישתתף בשביתה חלקית (עיצומים), יקבל שכר חלקי בלבד עבור העבודה שביצע בפועל.

האם נתב"ג ישותק?

לפני מרתון הפגישות בין בכירי ההסתדרות והאוצר הודיעה ההסתדרות כי היא עומדת להחריף את השביתה ולהשתיק היום את נמל התעופה בן-גוריון. מרשות שדות התעופה נמסר, כי החל מהיום צפויים לצאת בכל יום מנתב"ג כ-40 אלף נוסעים ב-235 טיסות בינלאומיות.

בשל ההצהרות הלוחמניות מצד ההסתדרות, התיר שר התחבורה שאול מופז לחברות התעופה להקדים את הטיסות הצפויות שנועדו להיום לשעות הלילה, כדי לצמצם את נזקי השביתה. בעקבות כך החלה בנתב"ג רכבת אווירית, כשהלילה ימריאו כ-120 טיסות - טיסה אחת בכל שלוש דקות. בנתב"ג מבקשים מהנוסעים להתעדכן בלוח הטיסות המחודש, וכן מבקשים מהנוסעים להגיע לשדה חמש שעות לפני ההמראה.

מוקד התנועה של "קול ישראל" דיווח היום על עומסי תנועה כבדים בכל רחבי הארץ, שנוצרו בעקבות השבתת הרכבות. מאגד נמסר, כי קווים מתל אביב לחיפה ולבאר שבע תוגברו היום בעשרות אוטובוסים, ואם נתב"ג יושבת מחר - יתוגברו גם הקווים לאילת.

שביתה ששיתקה את המדינה

השביתה במגזר הציבורי נפתחה אתמול בשעה 6:00 בבוקר, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה דחה את העתירות בבקשה להוציא צו מניעה נגדה. דיון נוסף בעניין נקבע להיום בשעה 9 בבוקר.

זוהי רשימת המוסדות והרשויות ששבתו: תנועת הרכבות הופסקה לחלוטין, עיצומים במשרדי הממשלה ובבנק ישראל, בסניפי הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה לא היתה קבלת קהל. ברשויות המקומיות לא פונתה אשפה ולא נרשמו דוחות חנייה. בתי החולים פעלו במתכונת חירום ומרפאות החוץ נשארו סגורות. נמלי הים היו סגורים, וכך גם סניפי הדואר.

נמל התעופה בן גוריון פעל כרגיל, והשביתה בו צפויה להתחיל נכון לעכשיו החל מהשעה שש בבוקר. גם הבנקים פתוחים כרגיל, שירות האוטובוסים של אגד ודן עובד, כך גם הקייטנות העירוניות ומעונות היום של ויצ"ו ונעמת, קופות החולים לאומית מאוחדת ומכבי, בתי הזיקוק והאוניברסיטאות.

בשעות הבוקר הורתה ההסתדרות לעובדי הרשויות המקומיות בשדרות ויישובי עוטף עזה לחזור לעבודה מלאה. זאת על מנת לסייע לתושבים עקב המצב הביטחוני באזור.

ההסתדרות הקימה ועדת חריגים למקרי חירום, מספר הפקס: 03-6921408.

שביתה במשק: תמונת מצב