הבוקר: שביתה במגזר הציבורי, לא כולל נתב"ג

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע כי בשעה 06:00 תפרוץ שביתה כללית במשק, אולם היא לא תכלול את נתב"ג. נמל התעופה יצטרף לשביתה רק בבוקר יום חמישי

(01:18 דקות)

הבוקר (רביעי) בשעה 06:00 תפרוץ שביתה כללית במגזר הציבורי, אולם היא לא תכלול את נמל התעופה בן גוריון, שיושבת החל מיום חמישי. על השביתה הצפויה הודיע באופן רשמי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, במסיבת עיתונאים שקיים אמש.

הדיון הלילי שנערך בבית הדין הארצי לעבודה הופסק, לאחר שהתברר שזיוה פתיר, הנמנית על צוות הדיינים היא מנכ"לית מכון התקנים, גוף הנכלל ברשימת השובתים. הדיון חודש לאחר שפגישה משולשת יו"ר בית הדין הארצי לעבודה, סטיב אדלר יו"ר ההסתדרות עופר עיני והממונה על השכר באוצר אלי כהן לא הניבה תוצאות- כך דווח בגלי צה"ל.

במידה ועד השעה 06:00 בבוקר לא יוצא צו מניעה נגד השביתה, היא תצא לפועל כמתוכנן.

"במהלך היום קיבלנו מאות פניות ומכתבים מאזרחים לגבי השביתה בנתב"ג", נימק עיני את החלטתו בנושא דחיית השביתה בנתב"ג ביממה, "ולכן השביתה בנתב"ג לא תפרוץ מחר בבוקר אלא תידחה ליום חמישי ב-06:00 בבוקר".

בפתח דבריו טען עיני כי "בשנתיים של משא ומתן כמעט ולא התקיימו דיונים רציניים מצד האוצר". הוא הוסיף כי בחודש וחצי האחרונים נעשה ניסיון להתקדם בדיונים באופן אינטנסיבי, אולם "בסופו של דבר האוצר אמר לעובדים במגזר הציבורי 'אנחנו מוכנים לשלם אפס שקלים'". "בישיבה הבאה הם ניסו להיות יותר רציניים – ואני אומר זאת במליצה – ואמרו 'אנחנו מוכנים לתת 15 שקלים לכל עובד', מנה פלאפל", המשיך עיני. "נפגשתי אתמול עם שר האוצר והפגישה לא העלתה תוצר אמיתי. הוא הסכים להעלות את השכר בשתי מנות פלאפל – ב-30 שקלים".

במסגרת השביתה תופסק לחלוטין תנועת הרכבות, פעילות השלטון המקומי, הנמלים וחברת הדואר. במשרדי הממשלה לא תהיה קבלת קהל ולא ינתן מענה טלפוני. עיצומים צפויים גם במינהל מקרקעי ישראל, משרד הרישוי, המוסד לביטוח לאומי, שירות התעסוקה, בתי-המשפט, חברת החשמל, בנק ישראל ובזק. בתי החולים הממשלתיים יפעלו במתכונת חירום, ושירותי הכבאות ומגן דוד אדום יפעלו במתכונת שבת. בהתאחדות המלונות הזהירו כי כל יום של שביתה עולה לתיירות בישראל כ-100 מיליון דולר.

שלשום נכשל המו"מ בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר. סלע המחלוקת בין הצדדים הוא גובה תוספות השכר שינתן לעובדים במגזר הציבורי. "כמעט אין סיכוי שהשביתה תימנע לאור תוצאות השיחה שלי עם שר האוצר", אמר יו"ר ההסתדרות בתום הפגישה.

הסיבות לשביתה (נעה קולפ, 2:25 דקות)