רביעי בבוקר: שביתה במשק

ראשי ההסתדרות ייפגשו על מנת לדון במועד פתיחת השביתה הכללית במשק, זאת לאחר שהמו"מ בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר נכשל • האוצר הציע העלאת שכר באחוז אחד בלבד; ההסתדרות דורשת 10% • עיני: ההצעה של האוצר אינה רצינית

(02:43 דקות)

שביתה כללית תוכרז במשק, מיום רביעי בבוקר, זאת לאחר שנכשלה אמש (שני) פגישתם של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני ושר האוצר, רוני בר-און, בנוגע להעלאת שכר העובדים במגזר הציבורי. עיני אמר לאחר הפגישה כי השביתה היא בלתי נמנעת מאחר והצעתו של שר האוצר היא "לא הצעה רצינית" כהגדרתו, זאת לאחר שהאוצר הציע העלאת שכר של אחוז אחד בלבד לעומת 10% שדורשת ההסתדרות.

ההסתדרות דורשת במו"מ עם האוצר תוספת של 10.4%, שהוא שיעור התוספת לה זכו בכירי השירות הציבורי כמו שרים, ח"כים וכדומה, בינואר 2006. הממונה על השכר במשרד האוצר, אלי כהן, מבקש להוסיף לשכר פחות מ-1%. ההסתדרות טוענת כי האוצר הוא זה שעידכן את התוספת לבכירים ולכן חזקה עליו שזוהי התוספת גם לאלה המשתכרים שכר נמוך.

בין היתר ינקטו בעיצומים משרדי ממשלה שונים, שלא יקבלו קהל ולא יענו לטלפונים. תעודות זהות לא ינופקו וגם לא רשיונות נהיגה. נמל התעופה בן-גוריון גם הוא יושבת. מערכת הבריאות תפעל במתכונת שבת, וקופת חולים כללית לא תפעל כלל. גם הרשויות המקומיות ינקטו בעיצומים, זבל לא יאסף ולא יחולקו דו"חות חניה.

שר האוצר בר-און אמר בתגובה לדרישות ההסתדרות, כי היענות לדרישות תוביל לפריצה במסגרת התקציב, האטה בצמיחה ולגידול באבטלה. לדברי בר-און, היענות לדרישות תגרום לעלות נוספת במיליארדי שקלים ופגיעה בסדר העדיפויות הלאומי.

שכרם של עובדי המגזר הציבורי לא עודכן במשך שש שנים, ואף קוצץ ב-2003, ובהסתדרות אומרים שדווקא עכשיו, כשהמשק צומח, זה הזמן לפעול. פקידי משרד האוצר רואים את הדברים אחרת, וטוענים כי הנטו של השכירים גדל האינפלציה הנמוכה והההפחתה במס הכנסה.

בסוף השבוע שעבר איימה ההסתדרות להשבית את המשק כבר מיום רביעי, זאת בעקבות סירובו של משרד האוצר להיענות לכל דרישות השכר של הארגון.