BETA

07.01.2017

22:20

המורים שוברים שתיקה: המחנכים שיוצאים נגד "מדיניות הצנזורה" של בנט

הצעת החוק של השר נפתלי בנט שמטרתה לאסור על כניסתם של ארגונים שפועלים נגד ביטחון המדינה לבתי הספר ובראשם "שוברים שתיקה", עשויה, על הדרך, להשתיק גם ארגונים אחרים. "היה עליי לחץ גדול מלשכת השר לבטל את הזמנת 'שוברים שתיקה'", אומר מנהל "תיכונט" רם כהן. משרד החינוך: "מדובר בכתבה מגמתית שמייצגת קו אחד בלבד"

מחר תדון הממשלה בהצעת החוק של השר נפתלי בנט שמטרתה לאסור על כניסתם של ארגונים שפועלים נגד ביטחון המדינה לבתי הספר. הניסוח המכובס והפטריוטי לכאורה, בעצם נועד להשיג מטרה ספציפית אחת. למנוע את כניסתו של ארגון "שוברים שתיקה" אל מערכת החינוך.


הצעת החוק של בנט, היא רק דוגמא נוספת למדיניות ההשתקה שמנהיג השר בתוך מערכת החינוך. זה לא רק האיסור על לימוד ספרים או חשיפה להצגות ותכנים, שלא תומכים באידאולוגיה של השר. מורים ומנהלים העידו על אינדוקטרינציה מוחלטת של רעיונות ודעות. על איסור במתיחת ביקורת או הצגת עמדות פוליטיות, הכל מכוון מלמעלה. ומי שלא מיישר קו עם ההוראות המפורשות נענש.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

המשטרה עצרה חשוד ראשון בהסתה נגד הרמטכ"ל במהלך ההפגנה למען אזריה
"המפצח": חברות הביטוח הסיעודי שמפנות עורף לחולים
מדוע התרסקה "מניית העם" של ענקית התרופות "טבע"?


דוגמא לכך ניתן למצוא בתיכון "ברנקו וייס", על סניפיו השונים, שמארח מפגשי שיחה בין כמעט בכל חודש. חרדים מכל הזרמים מגיעים לבית הספר, אפילו נטורי קרתא - זרם קיצוני ששולל לחלוטין את הציונות ואת מוסדות המדינה.


אולם ש סיכוי שבקרוב המפגשים האלה בבתי הספר יהיו לא חוקיים - מאחר וחוק של בנט לא יאפשר כניסה לבתי הספר של מי ששוללים את קיום המדינה או פוגעים במעמדם של חיילי צה"ל - ומקצת החרדים שמגיעים לשיחות, עושים את שניהם. החוק שמתגבש נגד "שוברים שתיקה" כך מתברר, ישתיק גם את האחרים.

 

 

הרצאה של שוברים שתיקה בבי
 

הרצאה של שוברים שתיקה בבי"ס תיכונט(חדשות 10 - צילום מסך)

 

השיח פתוח ודמוקרטי עד שמגיעים ל"שוברים שתיקה" - ואז הכול מתהפך והאמוצית עולות. רם כהן, מנהל "תיכונט" שבתל אביב, נחשב למנהל שלא הולך בתלם ולא משנה לכמה שיחות נזיפה הוא נקרא. "היה עליי לחץ גדול מאוד מלשכת השר. אני מספיק משופשף כדי שהוא לא יגיד לי לסתום את הפה ולהחליט מה אני אגיד או לא", אומר כהן.

 

הפעם האחרונה כאמור הייתה סביב הרצאת "שוברים שתיקה" שהזמין לבית הספר. ניידוֹת משטרה חנו בחוץ, בפנים היו בעיקר מורות וְהורים ובקושי כמה תלמידים. אבל כהן מתעקש שהמלחמה של משרד החינוך נגדו היא סיפור הרבה יותר גדול מהרצאה חצי ריקה של "שוברים שתיקה".

 

אבל אם המנהלים והמנהלות מפחדים לדבר - מה יגידו המורות והמורים? האמת היא שהם לא אומרים. לפחות כל עוד זה תלוי במשרד החינוך. חברי תנועת המורים הקימו את העמותה שלהם בשנת 2011 מתוך רצון לייצר שיח פנימי וחיצוני על עבודתם. אלא שאז גילו שבכל פעם שמישהו מהם מעז לדבר בתקשורת על עבודתם - הם מוזמנים לשיחה ולא משנה אם התלוננו על הלנת שכרם או מורה שכתבה מאמר ביקורת על החלטת שר החינוך לבטל את חובת לימודי השפה הערבית בתיכונים - מיד הגיע זימון.

 

 

המנהלים מפחדים לדבר. שר החינוך, נפתלי בנט, בכנס הרצליה
 

המנהלים מפחדים לדבר. שר החינוך, נפתלי בנט, בכנס הרצליה(ארז חרודי, עושים צילום)

 

במשרד החינוך טוענים שהם ממלכה של פלורליזם - אבל המציאות כמובן, שונה. בתקופה שמעמד המורה פריך כל כך, מי רוצה להסתבך עם נושאים שנויים במחלוקת, בייחוד כשמי שעומד בראש המשרד מסמן כל הזמן לאיזו דרך אסור לפנות.

 

תגובת משרד החינוך: "מדובר בכתבה מגמתית שמייצגת קו אחד בלבד שמנותק לחלוטין מהנעשה בתוך מערכת החינוך. בדיקה פשוטה ביותר הייתה חושפת מיד את הפסיפס והמגוון הרחב במערכת החינוך הישראלית כפי שגם קיימים בחברה שלנו".