BETA

07.01.2017

20:35

עודכן:

מדוע התרסקה "מניית העם" של ענקית התרופות "טבע"?

במשך שנים נחשבה ענקית התרופות הישראלית לביצת הזהב של המשק הישראלי, אך ב-2016 המניה שלה צנחה ב-50% מערכה. כל ישראלי שמחזיק בחיסכון פנסיוני בעצם מושקע בטבע, נהנה מהרווחים וגם נפגע מההפסדים. פרשיית שוחד, תיאום מחירים, משבר ניהולי מתגלגל והשקעות כושלות הם שהביאו לנפילה

 

 

זו היתה אמורה להיות השנה של "טבע", השנה שבה חברת התרופות הישראלית תכנס לרשימת עשר חברות התרופות הגדולות בעולם. אלא שבשנת 2016 איבדה החברה כמחצית מערך המניות שלה, הפסד שיכול להשפיע על כל אזרח בישראל.


מאז הקמתה לפני 115 שנים, ביססה חברת התרופות את ההצלחה שלה בעיקר על "גנריקה", כלומר על ייצור של תרופות חיקוי שלגביהן תמה הגבלת הפטנט. אבל בעשור האחרון החברה הלכה והתמקדה בתרופת מקור משלה בשם "קופקסון". תרופה שהפכה עם הזמן ליצרנית של לא פחות מ-60 אחוזים מרווחי החברה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

הערב - עצרת האחדות של זיו שילון: "להשיב את השפיות למדינה"

ראש המל"ל לשעבר: "נתניהו מעדיף את מעמדו הפוליטי על פני האינטרס הציבורי"

גל קור באירופה: עשרות קפאו למוות - רובם פליטים וחסרי בית


אבל הפטנט הרשום על תרופת "קופקסון" אמור לפקוע במהלך השנתיים הקרובות. ארז ויגודמן, מנכ"ל החברה, החליט להחזיר את "טבע" למקורותיה ולהכפיל את ההימור על שוק ה"גנריקה". בחודש מרץ האחרון השלימה "טבע" את רכישתה של חברת "רימסה" המקסיקנית בסכום של 2.3 מיליארד דולר. רק שישה חודשים אחר כך כבר התברר שמישהו במקסיקו מכר לטבע חתול בשק.

 

 

אחראית ל-60 אחוז מרווחי
 

אחראית ל-60 אחוז מרווחי "טבע". תרופת "קופקסון"(ערוץ 10 - צילום מסך)

 

 

עוד לפני פרשת "רימסה", תכננו ב"טבע" לרכוש את "אקטביס", חטיבת תרופות החיקוי של ענקית התרופות האירית "אלרגן". הבעיה המרכזית היתה בעיתוי, ההצהרות של מי שנחשבה אז המועמדת המובילה לנשיאות ארה"ב על כוונתה לעשות מהפך בשוק התרופות הביאו לירידה חדה במניות הפארמה, ובתוך חודשים ספורים כבר הפכה ביצת הזהב הזאת למכה הראשונה שחטפה טבע במהלך שנת 2016.


לא רק החלטות עסקיות שגויות, גם פרשיית שוחד שנחשפה לאחרונה פגעה בערך המנייה. בחודש האחרון התברר ש"טבע" הסכימה לשלם כחצי מיליארד דולר לרשויות החוק האמריקניות, כדי לחמוק מדין על שוחד שניתן לבכיר בממשל הרוסי, כך על פי משרד המשפטים האמריקני. על פי החשד, בכירים בחברה שילמו לבכיר הרוסי על מנת שיקדם את התרופה "קופקסון" במכרזים ממשלתיים בין השנים 2006-2012.


וכאילו לא די בכל אלה, בחודשים האחרונים מתקרבת לישורת האחרונה חקירה של רשות ההגבלים האמריקנית. במסגרתה חשודה "טבע", עם חברות נוספות, בתיאום מחירים של אחת התרופות שלה.

 

 

 

"טבע" שילמה חצי מיליארד דולר לרשויות בארה"ב. עובד במפעל טבע (ארכיון)(רויטרס)

 

 

את "מניית העם" מחזיקים בעצם כולנו, אין כמעט מסלול השקעות של קופות גמל או פנסיה של הישראלים שלא כולל אותה בתוכו. בין אם הצלילה בערך המניה מעידה על סכנה, או שמא דווקא על הזדמנות, דבר אחד בטוח, לרעות החולות הללו מישהו בטבע צריך למצוא מהר את התרופה הנכונה.

 

מחברת "טבע" נמסר בתגובה:"החברה דיווחה על חקירות שוחד ותיאום המחירים במסמכי הגילוי שלה המהווים חלק בלתי נפרד מהדוחות הרבעוניים, בשקיפות ועל פי חוק. לאחר השלמת רכישת חברת התרופות המקסיקנית ״רימסה״ גילתה טבע הפרות חמורות שבוצעו תחת המנהל באותה עת. הפרות אלה הוסתרו מטבע לפני הרכישה במהלך בדיקת הנאותות באמצעות מגנון מתוחכם של רשומות מזויפות. טבע הפסיקה לאלתר את הפעילויות האסורות שבוצעו על ידי המנהלים הקודמים ותמשיך לעבוד עם העובדים והרשויות לפתרון המצב והסדרת הפעילות במקסיקו".