BETA

22.10.2017

23:42

עודכן:

עדויות התושבים והשמחה ברחובות: תיעוד מיוחד עבור חדשות 10 מבירת דאע"ש המובסת

בימים האחרונים תיעדו המצלמות את א-רקה לאחר שחרורה מידי אנשי המדינה האסלאמית. בתיעוד ניתן לראות את עיי החורבות בעיר הסורית, את אנשיה המפוחדים אסירי התודה לכוחות המשחררים, ואת הצלקות העמוקות שהשאירה מלחמת שלוש השנים העקובה מדם במחוז

שלוש שנים היו תושבי א-רקה תחת שלטון המדינה האסלאמית, ותחת הפצצות כבדות של כוחות הקואליציה והאופוזיציה הסורית. בתיעוד מיוחד עבוד חדשות 10 צולמו בא-רקה בימים האחרונים שורה של עדויות ומראות שמגלים לראשונה את עוצמת ההרס שהותיר אחריו דאע"ש, ומנגד, גם את התקווה של התושבים לעתיד טוב יותר.

 

האווירה בעיר נראית כערבוב כואב. ביום - חגיגות ניצחון של הכוחות הכורדים ברחובות העיר. הפגנת כוח במקומות הציבוריים ובמיוחד באזורים שהיו מזוהים עם דאע"ש - איצטדיון הכדורגל ששימש את דאע"ש להוצאות להורג של הכופרים והעיר העתיקה, שם התפרסו שוטרי ה"ח'יזבה", משטרת הצניעות וההלכה האסלאמית. החגיגות שם נעשות כשברקע תמונות ההרוגים הרבים מהקרבות.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

מה יקרה בסוריה ועיראק ביום שאחרי קריסת דאע"ש?

נפילת א-רקה: ילדי דאע"ש חוזרים לבני משפחותיהם

צבא עיראק כבש את העיר הצפונית חוויג'ה: "דאע"ש איבד אחיזה בשטח נרחב"

 

"עושק, עריצות, מצב שלא ייאמן. הם אסרו עלינו לנסוע בכלל. פיזרו מוקשים מסביב לעיר שלא נוכל לצאת ושאף אחד לא יוכל להיכנס. אתה צריך להיות נוכח במועד התפילה. חייבים לגדל שיער. השיער שלך חייב להיות ארוך. אסור לעשן. יריות, הלקאות, כריתת ידיים או רגליים, מעצרים, מאסרים", סיפר פליט מא-רקה על חוויותיו תחת משטר דאע"ש.

 

מי שהייתה לו יכולת לשלם למבריחים קנה את דרכו החוצה. אלו שלא, נותרו לסבול רעב, מצור ומלחמה מתמדת. "זמן רב ניסינו לצאת, אבל זה עולה המון כסף. הדרכים היו ממולכדות. אנשים רבים נהרגו מפיצוץ מוקשים שדאע"ש הטמין מסביב לעיר. לאחר התקדמות כוחות סוריה הדמוקרטית הרגשנו נחת גדול, השבח לאל, הם הגיעו ושחררו את האנשים בא-רקה" הוסיף וסיפר הפליט.

 

לנשים הייתה זו חוויה קשה במיוחד להסתגל לשלטון אסלאמי, שכפה קודים ברורים של התנהגות תחת איומי עריפות הראשים. "הנשים לא יכלו לצאת מהבית בכלל. חיים של פחד, חיים של שפל, חששנו לצאת. אם מישהי הייתה יוצאת היו מלקים אותה. האישה הייתה צריכה להיות מכוסה כולה", סיפרה פליטה והוסיפה, "אני איבדתי אח ושלושה אחיינים. ישבתי בבית כשכולי רועדת מפחד, הם זרעו בהלה, הם טבחו. פעם ראינו צעיר שכרתו לו את היד וגררו אותו בוואן. הילדים שלי השתגעו מהמראה. חווינו דברים שאי אפשר בכלל לתאר".

 

למורדים היה ברור שהקרב נגד כוחות אסד הוא המשני בסיפור, וכי המפלצת שצמחה מתוך המרד מסוכנת פי כמה. לכן, מספר מוחמד מוסטפא באלי מהכוחות הסוריים הדמוקרטיים, היה צורך להראות לעולם במה מדובר. "בארבעת החודשים האחרונים הגיעו אלינו כתבים מכל העולם. העיר א-רקה הייתה זירת קרב אכזרית בין כוחותינו ובין כוחות שכירי החרב של ארגון הטרור. הקרבות היו קשים ממספר סיבות, הסיבה העיקרית הייתה שימוש באזרחים כמגן אנושי באזורים האלה".

 

 

 

"לא פחדנו מהם". תיעוד חדשות 10 מחורבות א-רקה לאחר שחרורה מידי דאע"ש(חדשות 10)

 

מי שהיה מוכן לרדת לקרקע ולהילחם בדאע"ש היו אלו הלוחמות והלוחמים הכורדים, ששילמו את המחיר הגבוה של ההרוגים. "שכירי החרב של דאע"ש כלאו אותי במשך חודש וחצי וגזרו עלי 400 הלקאות. הקרב שלנו נגד דאע"ש היה קשה. הם השתמשו ברכבים ממולכדים ובצלפים, אבל הצלחנו לחסל אותם. הכוחות האמריקניים סייעו לנו עם מטוסיהם, אבל אנחנו ניהלו את הלחימה מולם בחזיתות. לא פחדנו מהם בכלל", סיפר איסמעיל, לוחם בכוחות הסוריים הדמוקרטיים.

 

"בהתחלה הם הביאו כלוב גדול ושמו אותו באמצע הכביש. אדם שהטריד נשים, היו שמים אותו בכלוב ואחרי יום או חצי יום היו משחררים אותו לאחר שמעליבים אותו בפומבי", סיפר תושב העיר. עוד הוא אמר כי "לפני זמן לא ארוך הביאו מישהו, הקריאו לו את ההאשמות שלו וירו בראשו. לפני תקופה קצרה הביאו לכאן ברכב 13 אנשים וירו בכולם".

 

בעיר החורבות הזאת עדיין קיים החשש שאולי לא הסתיים הסיפור הטראגי. ייתכן שאסד, שמתחזק בכל יום בסוריה יגיע יום אחד לנקום בעיר שהתקוממה נגדו. "אנחנו עוד לא יודעים מה יעשה משטרו של אסד. אנחנו חוששים", אמרה פליטה.

 

א-רקה היא סיפור הצלחה מקומי של הלוחמים והלוחמות הכורדיות והאופזיציה הסורית. השאלה עכשיו היא מה יעלה בגורלם של הפליטים שנותרו בעיר?