המפצח: מה השתנה בעקבות תחקירי הפינה?

בשנה החולפת "המפצח" בדק כיצד עובדת השיטה הכלכלית עבור בעלי ההון במסדרונות השלטון. אם כל חטאה של השיטה ונגזרותיה הם הפערים ההולכים ונפערים בין עשירים לעניים. האם הזיהום החמור בבתי הזיקוק יימשך ואיך מחזיקים מעמד במלחמת ההישרדות על החזרת הלוואות לבנקים?

פינת התחקירים של המפצח יצאה לבדוק האם משהו השתנה בשנה האחרונה. בעניין בתי הזיקוק למשל, משרד הבריאות פרסם  דו"ח על בתי הזיקוק במפרץ חיפה ועל הקשר בין הזיהום מהמפעלים לשיעורי התחלואה בסרטן מחלות לב וריאה.

 

האם משהו קרה במתחם הזה רק בחודשיים האחרונים מאז שידור התחקיר בחדשות? מסתבר שהמדינה שוקלת להרחיב את השטח המזוהם של מפעלי הזיקוק בחברה. במפעלים חלו גם שורת תקלות חמורה שלא כולן דווחו, הגדלת השטחים במפעל ממתינה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה. מנכ"ל בז"ן זומן השבוע ביום חמישי לשימוע במשרד להגנת הסביבה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

>>מיוחד: צוות חדשות 10 מדווח מהקרב על מעוז דאע"ש במוסול

>>טראמפ מציג את חזונו הפוליטי: נגביר פיקוח על מהגרים ונבנה חומה במקסיקו

 

 

 

 

למה בנק לאומי מתעדף אותו על פני לקוחות אחרים? האחוזה של אליעזר פישמן
 

למה בנק לאומי מתעדף אותו על פני לקוחות אחרים? האחוזה של אליעזר פישמן(חדשות 10)

 

בגזרת הטייקונים, ברוח סיסמת הפרסום ההיסטורית - בנק לאומי עובד בשבילך, "המפצח" יצא לבדוק כמה רחוק הבנק מוכן לעבוד בשביל מישהו שקוראים לו - נניח - אליעזר פישמן.  ומי בעצם משלם את מחיר חובות המיליארדים שהבנק מחק לו.

 

וגם - חמש שנים עברו מאז מחאת העגלות ועשרות אלפי הורים עדיין מחכים שהמדינה תממש את הבטחתה לפתוח מאות מעונות יום מסובסדים - במקום שייאלצו להוציא את כל משכורתם על גנים פרטיים.

 

תגובת בז"ן: "בשל השבתת מתקני החברה בעקבות נפילת חשמל במהלך 2015 חל גידול בפליטות בלתי מוקדיות לאוויר - אך ללא חריגה מהתקן המותר. החברה דיווחה על כך למשרד להגנת הסביבה, וביצעה שיפוץ נרחב במתקניה בחודשים מאי-יוני. לאחר הדממת המתקנים והשיפוץ עמדה הרמה על כ-120 טון לשנה, לעומת דרישת המשרד ל-150 טון - מחצית מכמות הפליטות ב-2014, מהנמוכים במדינות המתקדמות בעולם".

 

תגובת בנק לאומי: "בנק לאומי הפסיק להעניק אשראי לאליעזר פישמן כבר בשנת 2003, והגיע איתו להסדר לפירעון חובותיו. עם הפרת ההסכם, לאומי היה הראשון לפעול נגדו לגביית חובותיו. לבקשת הבנק, מינה בית המשפט כונסי נכסים על מניותיו, זמן רב לפני רשות המיסים. בהמשך נמכרו לבקשתנו מניות השליטה של פישמן ב"כלכלית ירושלים", אשר היו משועבדות לבנק. בנוסף, מונו כונסי נכסים לנכסים המשמעותיים המשועבדים  לבנק, אשר מימשו כבר את חלקם".