BETA

כשבנט חיפש יו"ר ממלכתי – ומצא מוביל מחאה

ועדת ביטון הייתה אמורה להתעסק במערכת החינוך, אבל הלכה רחוק מדי והתיימרה לתקן את השסעים העדתיים בכל תחומי החיים. עמרי מניב על הגולם שקם על יוצרו • פרויקט סיכום שנה

המלצת ועדת ביטון: תלמידים יצאו למסעות בספרד ובצפון אפריקה

כששר החינוך נפתלי בנט קיבל לידיו בפעם הראשונה את טיוטת דוח ועדת ביטון, הוא הבין שהגולם קם על יוצרו - שורה ארוכה של המלצות שרובן לא ישימות מלוות בלחץ ציבורי בהובלת פוליטיקאים שאימצו לחיקם את הדוח בלי לקרוא אותו.


הוועדה, בראשות המשורר ארז ביטון, התעלמה מ"כתב המינוי" ולא הסתפקה בהמלצות להטמעת תכני יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, אלא הגדירה מחדש את ייעודה, תוך יומרה לתקן את השסעים העדתיים בחברה בתחומי החיים כולם. כך למשל קיבלנו המלצות לקריאת שמות רחובות והקמת מוזיאונים.

 

לכתבות נוספות בנושא

>> המלצות ועדת ביטון יוצאות לדרך - באקדמיה

>> ארז ביטון: "קבעו שהדוח גזעני בלי לקרוא אותו"

>> יישום המלצות ועדת ביטון: תכנים היסטוריים שכבר נלמדים


גם ההמלצות שכן עסקו בחינוך הילדים או הסטודנטים לא התכתבו עם המציאות - דרישות תקציביות של עשרות מיליארדי שקלים בפועל, חלוקת תפקידים לפי מפתח עדתי, על כל מועמד לתפקידים ציבוריים רבים להגדיר את מוצאו ולהביא הוכחות. ובזמן שמדעי הרוח בקריסה, חוגים נסגרים או מתאחדים והפקולטות הקיימות על סף סגירה, המליצה הוועדה על הקמת פקולטה ייחודית ללימודי יהדות המזרח בלבד.

 

 

הגולם קם על יוצרו. ביטון מגיש לבנט את מסקנות הוועדה
 

הגולם קם על יוצרו. ביטון מגיש לבנט את מסקנות הוועדה(דניאל בראון)

 

הביקורת על הדוח הזה ארוכה, פרסמנו אותה לאחר שההמלצות הוצגו באופן רשמי. ההמלצות הללו הגיעו אלינו עוד טרם הוגשו לשר בנט ומיד היה ברור שהליהוק של ביטון כיו"ר ועדה לא היה מוצלח במיוחד. בנט חשב שמינה יו"ר ממלכתי שיתקן את ליקויי העבר, אבל טעה וקיבל מוביל מחאה. ביטון היה מפוזר מאוד, לא שלט בעבודת ועדות המשנה, ערך או צמצם אותן, ולא ראה לנכון לנסח סדרי עדיפויות.


אפשר לכתוב הכל, ממילא כולם יאמצו בחום. ומי שלא? ביטון ירה אש לכל עבר. בשורת ראיונות ונאומים באירועים שונים, הוא השתלח בכל מי שביקר את עבודתו - עיתונאים, אנשי אקדמיה, אפילו טוקבקיסטים לרגע שהפציעו ברשת על מחשבו האישי. כך למשל סגר חשבון עם עיתונאית שהבליטה את המלצתו לביקורי תלמידים בקברי צדיקים. תחילה אמנם טען שההמלצה בכלל החליקה בטעות לתוך הדוח הסופי, אבל בהמשך ערך מחקר משלו לבירור מוצאה של הכתבת ובראיון ל"ישראל היום" תהה כיצד כתבת ממוצא מזרחי מסוגלת להשמיצו כך.

 

לכתבות נוספות בפרויקט

>> השנה הסוערת של בנימין נתניהו

>> כששר הבריאות החליט לא לוותר ליצרניות הג'אנק פוד

>> בחדרי החקירות הוא סיפר את מה שאנחנו ידענו

 

בנט הצליח לחמוק מקו האש. בעודו פצוע פוליטית בעקבות פרשת אלי אוחנה, הוא הגדיר את ועדת ביטון כאסטרטגית עבורו, אלא שההמלצות סיכנו את המאמצים האלה. לו ביטון היה מפנה את האש אליו, המאמצים כולם היו עולים בתוהו - והיו מציגים את בנט כאשכנזי מתנשא, כפוליטיקאי שרצה לעשות סיבוב על הפריפריה, אבל כשנדרש לממש לפתע התאבן.


בנט שוחח עם ביטון ארוכות, יצר בו את התחושה שכוונותיו רציניות מאוד. האסטרטגיה שלו היתה לייצר ידיעות, פוסטים וציוצים בנושא כל הזמן. לאנשיו אמר שהוא רוצה לפמפם את ועדת ביטון בלי הפסקה, שהציבור ידע לקשר מתוך שינה בין בנט לתיקון העוול ההיסטורי של יהדות המזרח. הוא אימץ המלצות שכלל לא הופיעו בדוח, הוא ואנשיו הבינו שאם לא ניתן ליישם רבות מההמלצות האמיתיות, חייבים לייצר אחרות - טיולי חובה לפריפריה, קורסים מקוונים על יהדות המזרח באקדמיה ועוד.


בסופו של דבר לוועדה תהיה השפעה על חינוך ילדינו, אבל השינוי יהיה מינורי. המאבק האמיתי על הנראטיב יהיה פוליטי, וכרגע ידו של בנט על העליונה, אבל יספיק ציטוט אחד של יו"ר הוועדה נגדו כדי להפוך את הקערה.