בין חומרי ההדברה למס על הרכב: הנושאים שעלו בפינת "המפצח" והשתנו לטובה

הרבה נושאים שעלו בכתבות "המפצח" עוררו סערה ציבורית, כמה מהם גם הובילו לשינויים. התחקיר על עיוות המס לבעלי רכב מטעם העבודה הגיע לוועדת הכספים – שהעבירה אולטימטום לרשות המיסים. משרד החקלאות בוחן מחדש חומרי הדברה שאסורים באירופה, אבל בשימוש בישראל, בעקבות תחקיר אחר

מעקב פינת "המפצח": הנושאים שעוררו סערה ציבורית והובילו לשינוי אמיתי, או לפחות לכוונות טובות מצד מקבלי ההחלטות.

 

תחקיר הפינה מצא שהישראלים אלופים לא רק בכמות אכילת הירקות, אלא גם בכמות חומרי ההדברה בירקות. מאז הכתבה משרד החקלאות החליט לבחון מחדש 49 חומרי הדברה החשודים כמסרטנים, שאסורים באירופה אך מותרים בישראל. "הלחץ הציבורי עזר", אמרה שרית כספי אורון, ראש תחום בריאות וסביבה ב"אדם טבע ודין".

 

>> לכתבות נוספות בפינת "המפצח":

"המפצח": כיצד ייראו חיינו במדינה שבה חיים 12 מיליון תושבים?

המפצח: מדוע אנחנו לא יכולים באמת להנות ממהפכת הקניות ברשת?

"המפצח": הקשר בין משרד האנרגיה לתחנות הכוח המתוכננות בעמק המעיינות

 

תחקיר נוסף חשף עיוות מס שפוגע במאות אלפי ישראלים. עבור רכב שמשמש גם לצרכי עבודה דורשת רשות המיסים שווי מס כאילו רכב פרטי. זאת עבור עבור אנשים שהרכב הוא עבורם כלי עבודה, וגם עבור עובדים שמקבלים את הרכב כצ'ופר מהעבודה.

 

הכתבה עשתה הרבה רעש וכמה בעלי עסקים החלו במאבק לשינוי העיוות. ועדת הכספים נתנה לרשות המסים אולטימטום של 45 ימים להביא שינוי על שווי מס הרכב", מסביר יוסי חדד, ממנהלי המאבק". יו"ר הוועדה משה גפני הודיע שאם זה לא יקרה, הוא ייגש לחקיקה פרטית".

 

תגובת משרד הבריאות בעניין סגירת המרכזים להתפתחות הילד: "ועדה בראשותו של המשנה למנכ"ל דנה בדוח מבקר המדינה והמשרד ענה לו כנדרש. ועדה נוספת דנה כעת בסוגיות הקשורות למכונים והיחידות להתפתחות הילד. שתי הוועדות תפרסמנה את המסקנות בהקדם. בנוגע למכונים שנסגרו נציין כי רק המכון ב"בני ציון" היה מכון מוכר על ידי משרד הבריאות. הוא נסגר כיוון ששלוש קופות - "מכבי", "מאוחדת" ו"כללית" פתחו שירות בעיר ולא נזקקו לשירותי המכון. לקופת חולים "לאומית" יש מיעוט מבוטחים באזור".