איימן עודה על פרס: "יש לנו התנגדות חריפה לביטחוניסט של הכיבוש"

תגובה ראשונה ומעוררת מחלוקת של חבר כנסת מהמגזר הערבי למותו של פרס. יו"ר הרשימה המשותפת כתב כי "הזיכרון של פרס בציבור הערבי הוא אחר מהנרטיב שדובר בו בימים האחרונים". חוטובלי: "חברי הרשימה המשותפת רומסים את מאמצי הדו קיום"

תגובה ראשונה מחבר כנסת ערבי איימן עודה למותו של פרס, שמכילה בתוכה לא מעט ביקורת על הנשיא לשעבר: "הזיכרון של פרס בציבור הערבי הוא אחר מהנרטיב שדובר בו בימים האחרונים ואני מבין שמסרים מורכבים כאלה קשים לשמיעה רגע לאחר פטירתו של אדם", כתב עודה בחשבון הטוויטר שלו.

 

"לזכות פרס של שנות ה-90 יש שתי נקודות חיוביות וחשובות בהליכה לשלום תוך בניית שותפות עם נציגי הציבור הערבי. 90% מהציבור הערבי הצביעו לו. אבל מנגד יש לנו התנגדות חריפה לביטחוניסט של הכיבוש ובניית ההתנחלויות, שהביא את הגרעין למזרח התיכון ולצערי גם כנשיא בחר לתמוך בנתניהו ובמדיניותו", הוסיף עודה.

 

כתבות נוספות על פרס:

שמעון פרס הלך לעולמו: האיש שלא הפסיק לחלום על שלום

מנהיגי העולם סופדים לפרס - אובמה: "אור כבה, אך התקווה תמשיך לבעור"

ארונו של שמעון פרס הוצב ברחבת הכנסת; רה"מ והנשיא הניחו זרי אבל

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה על דברי עודה ואמרה כי: "חברי הרשימה המשותפת רומסים את מאמצי הדו קיום שעבורו לחם שמעון פרס בסירובם לכבד את זכרו.  הדור הצעיר של ערביי ישראל רואה את מנהיגיו מעדיפים להוקיר את זכרם של מחבלים על פני זכר מנהיג שוחר שלום כמו שמעון פרס. מנהיגות כזאת אינה ראויה לייצג את ערביי ישראל".

 

מחנך ומנהל בית ספר יסודי בטמרה שבגלבוע הגיב גם הוא בחריפות לדברים. בראיון לחדשות 10, אמר: "לכל אדם מגיע את הכבוד שלו ובוודאי אם בדרכו האחרונה, למר שמעון פרס הנשיא ה -9 וראש הממשלה לשעבר, מגיע את מירב הכבוד מכל אזרחי המדינה באשר הם".


עוד הוסיף: "עם לכתו של שמעון פרס המנהיג הבינלאומי שהעניק לכולנו כבוד גדול, אנו מרכינים ראשנו בצער. לבושתי ולמורת רוחי, התנהגותם של חברי הרשימה המשותפת שהצהירו שלא ישתתפו בהלוויתו של פרס, ולא נתנו לו כבוד בדרכו האחרונה, התנהגותם היא התנהגות מבזה ובלתי מכובדת! זכרו המבורך של כבוד הנשיא ה-9 פרס יהיה נצור בלב של כולנו, על אפם וחמותם של אלו המחפשים להכפיש את שמו לטובת אינטרסיים אישים הזויים".

 

בתוך כך לשכתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן פנתה לאלוף יואב פולי מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, על מנת לתאם את השתתפותו של אבו מאזן בלוויה יחד עם משלחת של ארבעה בכירים נוספים מהרשות. ראש הממשלה נתניהו הסכים לבקשה, והוא צפוי להדגיע ללוויה