BETA

19.09.2016

11:28

עודכן:

משפט אזריה נמשך: אלוף במיל' עוזי דיין - "מחבלים צריך להרוג"

בבית הדין הצבאי ביפו התחדש הבוקר משפטו של אלאור אזריה. האלופים בדימוס עוזי דיין ודן ביטון העידו לטובתו. דיין: "אם מדובר פה בזדון צריך להיות רצח, ואם לא אז זו לא הריגה" • האב צ'רלי אזריה נכנס לאולם במהלך הדיון והתחבק עם בנו: "אולי נפלתי, אבל אני מחזיק מעמד בשביל המשפחה שלי"

צפו: האב צ'רלי אזריה יוצא להגנת בנו בביה"ד


משפטו של אלאור אזריה, החייל המואשם בהריגה לאחר שירה במחבל בחברון, נמשך הבוקר (שני) בבית הדין הצבאי ביפו.

 

באמצע הדיון נכנס לאולם צ'רלי אזריה, אביו של החייל. זו הייתה הפעם הראשונה שהאב הגיע לדיון במשפט בנו מאז חודש אוגוסט, אז לקה באירוע מוחי. השניים התחבקו באולם ובכו.

 

ראשון לעלות על דוכן העדים ולהעיד מטעם ההגנה היה האלוף במיל' ויו"ר מפעל הפיס עוזי דיין. "הבנתי שבמקרה הזה החייל (אזריה) לא השתתף בתחקיר המבצעי. אם זה נכון זה מטיל צל על התחקיר", הוא אמר לתובע עו"ד נדב ויסמן, "לוחם, גם אם חטא, לא מגלגלים את זה למשפט פלילי".

 

דיין הביע תמיהה על ההחלטה להאשים את אזריה בהריגה. "אם זה רצח אז זה רצח, ואם לא אז לא", אמר על דוכן העדים, "הריגה להבנתי היא כשיש פרובוקציה שאתה מגיב אליה באופן לא פרופורציונלי. אם מדובר פה בזדון צריך להיות רצח ואם לא אז זו לא הריגה. הריגה זו פשרה לא ברורה".

 

עוד הוסיף האלוף במיל': "אני לא משוכנע שזה אמור היה להגיע לבית דין. אני רוצה לומר משהו בסיסי - לא יודע אם החייל חטא או לא, ולא רק שאני לא יודע את זה, מה היה זו שאלה לתחקיר וועדת חקירה. נתתי חוות דעת שבעצם עוסקת במה קורה ומה יהיה ההשפעה של זה. כל יום כזה גורם נזק לצה"ל ולכן באתי לכאן".

 

>> כתבות נוספות על פרשת הירי במחבל בחברון

פרופסור היס העיד במשפט אזריה: "לא ניתן לקבוע האם המחבל מת לפני הירי"

סמל המחלקה של אזריה: "הרגשתי שהמפקדים מנסים לכסות על התחת של עצמם"

ליברמן על פרשת אזריה: על השופטים להתעלם מרעשי הרקע שבחוץ

 

 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי(חדשות 10)

 

הקצין במילואים אמר גם שזכות החפות של אזריה נדרסה וקרא להגיע לפשרה משפטית: "הבנתי שהיה נסיון גישור שלא צלח, ואני קורא לשני הצדדים לנסות להגיע להסדר טיעון כי עוד לא מאוחר. אני חושב שהנזק יכול להיות חריף ממה שכבר נעשה אם המשפט יימשך". בשלב זה אמרה השופטת, אל"מ מאיה הלר - "אנחנו מוכנים לנסות לשלוח אתכם פעם נוספת".

 

עוד אמר דיין: "בכל מקום שחייל יורה ללא כל סיבה, הגיוני שצריך לחקור ולהעמיד אותו לדין", אך הוסיף: "מחבלים צריך להרוג. האם דינם למות? התשובה היא כן". לאחר מכן שאלה השופטת את דיין בנוגע למשפט שאמר קודם - שאם אדם הולך ברחוב ורואה מחבל, מותר לפתוח באש.

 

דיין השיב: "הוראות פתיחה באש הן ברירת מחדל, לא גוברות על המשימה או פקודות שניתנות בשטח. למשל, אם המשימה היא להרוג מחבל שנמצא במונית בעזה, אני לא צריך להחיל על זה את הוראות הפתיחה באש. עמידה במחסום - אם במחסום חייל מתרשם שמנסים לדרוס אותו ויש לדעתו הסובייקטיבית סכנה, מותר לו לירות למרות שהוא לא יודע אם זה מחבל או לא. יכול להיות בדיעבד חמישה פלסטינים חפים מפשע, כמו שהיה באירוע תרקומיא (בו היה מעורב דיין ב-98')".

 

השופט סיטבון שאל את דיין: "מתי יש מחבל חי שלא צריך להרוג אותו?", על כך ענה הקצין במיל': "אם זה בניגוד לפקודות, כלומר אם אני אומר שאף אחד לא יורה בלי אישור שלי ומישהו יורה".

 

צפו באביו של אזריה מגיע לביה"ד, לראשונה מאז האירוע המוחי שעבר:


כאמור, אביו של החייל נכח הבוקר בבית הדין והביע את מורת רוחו על כך שבנו עומד למשפט. "תראו את הילדים שלנו, בני 18 בלי ידיים ובלי רגליים עם צלקות שרק אלוהים ישמור", הוא טען בביה"ד, "איפה זכויות האזרח? תבואו תצלמו את הילדים שלנו? אני מצדיע לאלופים והם המפקדים האמיתיים. מזל שבמדינה שלנו יש עדיין מפקדים. הם מפקדים ואני אעמוד כדי להצדיע למפקד. אין לי דעה לשופטים".

 

עוד אמר צ'רלי אזריה בבית הדין: "אנחנו בקרב. אולי אני נפלתי אבל אני מחזיק מעמד בשביל המשפחה שלי. באתי לחזק את בני הגיבור, את אשתי והמשפחה ושום דבר לא ישבור אותנו. אנחנו משפחה מלוכדת. באותו מעמד אני מודה לעם ישראל על התמיכה ועל הביקורים, ולצוות הרפואי בביה"ח תל השומר שיקום נוירולוגי, שעושה עבודה נהדרת".

 

 

 

"אנחנו בקרב". צ'רלי אזריה בביה"ד ביפו(ללא קרדיט)

 

לאחר שדיין ירד מדוכן העלים עלה להעיד מטעם ההגנה אלוף במיל' דן ביטון, והפנה אצבע מאשימה כלפי מפקדיו של אזריה. "מספיק שהחייל חש סכנה, אפילו כשלא כולם חשים בה והוא לבד מזהה - זה מספיק כדי לאפשר לו לבצע ירי", הוא אמר לתובע עו"ד ויסמן. בשלב זה שאל התובע: "מי צריך לקבוע אם היה צידוק לירי במחבל? בית הדין או מישהו אחר?".

 

על כך ענה ביטון: "אתה חותר לזה שגם במלחמה כל דעה סובייקטיבית של כל חייל תגיע לבית הדין. זה לא ככה, המפקדים היו צריכים לעשות תחקיר מבצעי אמיתי, גם של המ"מ וגם של אזריה. זה לא נעשה. המפקדים ברחו מאחריות".

 

הקצין במילואים המשיך: "לא סומך על שיקול דעתו של המ"פ, הוא לא בדק אם המחבל זוכה ממטען, אם המחבל חי או מת. הוא מסכן את חייליו ואת עצמו. המ"פ הזה מעורב מדי וכשל מקצועית. הוא לא יכול לבחון מה עמד לעיניי החייל".