ארדואן והנייה בעזה
ארדואן והנייה בעזה
,רויטרס

דיפלומט טורקי בכיר: "לאחר ההסכם ניתן יהיה לשנות יחסה של טורקיה לחמאס"

על רקע הדיווחים כי בקרוב צפויה לצאת הכרזה על הגעה להסכם שיסיים את הסכסוך בין טורקיה וישראל קרא בכיר במשרד החוץ הטורקי להגביר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ואמר כי גורלם של ישראלים שנמצאים בידי חמאס אינו צריך להיות קשור להסכם. "בשלב מאוחר יותר ונכל לשכנע את חמאס לפעול בצורה חיובית בעניין"

ד"ר מסוט אוזג'אן, בכיר במשרד החוץ של טורקיה קרא אתמול (שישי) בכנס של מכון "מיתווים" הישראלי עם מכון מחקר טורקי באיסטנבול להגביר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ואמר שבשלב מאוחר יותר ניתן יהיה לשנות את יחסה של מדינתו לחמאס.


"גורלם של ישראלים שנמצאים בידי חמאס אינו צריך להיות קשור להסכם הישראלי-טורקי. ואולם, בשלב מאוחר יותר, אחרי שהיחסים בין המדינות ישוקמו, טורקיה תהיה בעמדה טובה יותר לשכנע את החמאס לפעול בצורה חיובית בעניין".

 

אוזג'אן, ראש בית הספר לדיפלומטיה של משרד החוץ הטורקי ומקורב לראש הממשלה הקודם, אהמט דאבוטאולו, טען בכנס כי הציג את דבריו כמייצגים את דעתו ולאכ עמדה רשמית של טורקיה. "שיתוף פעולה עתידי בין ישראל לטורקיה צפוי להתמקד בסוגיות ביטחוניות הנובעות מחוסר היציבות באזור, בשיתוף פעולה כלכלי לגבי הגז הטבעי ובדרכים לשפר את איכות החיים של הפלסטינים".


הדברים נאמרו על רקע הדברים של הוריו של החייל אורון שאול, המוחזק בעזה ומוגדר כחלל מלחמה במעמד נעדר, שטענו כי לא ייתכן שתהיה עסקה עם טורקיה בזמן שבנם עדיין מוחזק בעזה. בשיחה שקיימו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו דרשו ההורים לכלול את השבתם של הבנים אורון שאול והדר גולדין כתנאי ראשון לקיום העסקה עם הטורקים.

 

 

זהבה שאול, אמו של החייל אורון שאול
 

זהבה שאול, אמו של החייל אורון שאול(גלעד שושן)

 

"לא ייתכן שתיתן לטורקים הישגים ותענה לדרישותיהם בעוד שהבנים שלנו עדין מוחזקים בעזה", אמרה זהבה שאול. "זה חייב להיות תנאי ראשון במעלה לעסקה. זה ערך בעל חשיבות רבה לנו כעם, כחברה, כמשפחות וכהורים השולחים את ילדיהם להגן על המולדת בשליחות המדינה והצבא. בכל מפגש אתנו חזרת והבטחת שאורון והדר יהיו תנאי ראשון בכל משא ומתן לכל עסקה".

 

ביום רביעי הקרוב צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני לאשר את תוכן הסכם הפיוס בין שתי המדינות. על פי העיתון הטורקי "הורייט דיילי ניוז", בכירים טורקיים טענו כי לאחר הפגישה שתתקיים מחר בין צוותי המשא ומתן של שתי המדינות, צפויים הצדדים להכריז רשמית על הגעה להסכם פיוס.