לא יאלצו יותר להמתין בתור (אילוסטרציה)
לא יאלצו יותר להמתין בתור (אילוסטרציה)
,GettyImages/אימג'בנק

ועדת השרים אישרה: פטור מתור לאזרחים ותיקים מגיל 80 ומעלה

יוזמתה של השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל להענקת פטור מתור לאזרחים ותיקים שעברו את גיל 80, אושרה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. "הפתגם 'והדרת פני זמן ומפני שיבה תקום' צריך להיות נר לרגלה של חברה בריאה שיודעת לכבד את אזרחיה הוותיקים, אמרה"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את ההחלטה להעניק פטור מתור לאזרחים ותיקים מגיל 80 ומעלה. עיקרי הצעת החוק הם לאפשר לאזרחים בני 80 ומעלה לקבל מגוון שירותים ציבוריים בלי שיצטרכו להמתין בתור ככל האזרחים האחרים, בשונה מהמצב היום בו רק מקומות מסוימים מאפשרים אי המתנה בתור אך אין חוק ספציפי בנושא שמקבע את הזכות הזו.

 

"מתן הקדימות והפטור מלעמוד בתורים לאזרחים ואזרחיות מעל גיל 80 הוא דבר שחובה עלינו כחברה לקיים גם ללא חוק", אמרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) שיזמה את ההצעה, "אין לי ספק כי בזכות החקיקה בנושא הדבר יהפוך לנורמה חברתית שתייתר את החוק בעתיד".

 

 

הפטור מהתור בדרך. דואר ישראל
 

הפטור מהתור בדרך. דואר ישראל(רויטרס)

 

הצעת החוק נועדה למנוע את הצורך לעמוד בתור מאזרחים ותיקים שעברו את גיל 80, כשכיום רק מקומות מסוימים מאפשרים להם זאת , אך אין חוק הקובע את הזכות הזו. החוק בעצם יחסוך לאזרחים הוותיקים זמן רב עמידה בתור, ואמור גם להקל עליהם פיזית את המאמץ הכרוך בעמידה בתור, שכידוע יכולה לפעמים להיארך זמן רב.

 

"אין בישראל אדם שלא נתקל בתופעה המבישה בה אזרחים ואזרחיות ותיקים שהגיעו לגבורות נאלצים לעמוד ולהשתרך בתורים ארוכים בבואם לקבל שירות במקומות ציבוריים", הוסיפה גמליאל. "הפתגם 'והדרת פני זקן ומפני שיבה תקום' צריך להיות נר לרגלה של חברה בריאה וסובלנית, חברה שיודעת לכבד ולהוקיר את אזרחיה הוותיקים, ופטור מעמידה בתורים הוא המינימום שאנו יכולים לעשות למענם".

 

בין המקומות הצפויים להציע את הפטור נמצאים רשות הדורים, בנקים, אולמות מופעים, בתי קולנוע, חנויות מזון גדולות ועוד, כשבעתיד תוכל להוסיף למקומות האלו מקומות נוספים שיותאמו לאזרחים הותיקים.