"דרך התנהלות המדינה". גבאי
"דרך התנהלות המדינה". גבאי
,חדשות 10

השר לשעבר אבי גבאי חושף: "הסתירו מהממשלה ומהציבור מידע על מתווה הגז"

השר להגנת הסביבה לשעבר שהתפטר מתפקידו חשף בחשבון הפייסבוק שלו כי הוסתר בכוונה מידע מהותי מהממשלה ומהציבור בנוגע למתווה הגז. גבאי פירט ואמר שעל פי נתוני משרד התשתיות שפורסמו, עולה כי המשרד הסתיר מזה שנתיים שבמאגר לוויתן יש 20% גז פחות ממה שדווח. "זה כבר לא קשור לימין ושמאל, לבעד או נגד המתווה אלא לדרך ניהול המדינה", הוא כתב

השר להגנת הסביבה לשעבר, אבי גבאי, שהתפטר מתפקידו חשף הערב (שבת) בחשבון הפייסבוק שלו כי הוסתר בכוונה מידע מהותי מהממשלה ומהציבור בנוגע למתווה הגז.

 

"נחזור לרגע למתווה הגז", כתב גבאי, "לפני שבוע אמרתי שבתהליך אישור המתווה ראיתי ׳התקרנפות׳ ובכירים שאמרו דבר אחד בחדר סגור ודבר אחר לציבור. לכל אורך הדרך ראיתי את הדרך הלא ישרה ולא שקופה שבה הביאו את הדברים לממשלה ולציבור ולמרות זאת נמנעתי מלומר שהטעו את הממשלה והציבור מאחר והטעיה היא דבר חמור יותר שמצריך הוכחה חדה".

 

כתבות נוספות בנושא:

סערת מתווה הגז: הממשלה יוצאת למתקפה, החברות מנמיכות להבות

אנליסט: כמה כסף יכניס מתווה הגז למדינת ישראל?

השר להגנת הסביבה: "מודאג ממתווה הגז. יש פערי אינטרסים בין המדינה ליצרנים"

 

"תמיד ידעתי ואמרתי שהאמת בסוף צפה ועולה אבל חשבתי שזה ייקח חודשים ושנים. מתברר שזה לקח קרה שבועיים מאז אישור נושא היציבות הרגולטורית שהמדינה נתנה לחברות הגז. ביום חמישי אחר הצהריים פרסם משרד התשתיות בתוך בליל של אמירות את אחד הנתונים החשובים לעניין קביעת המדיניות - כמות הגז שיש ב׳לוויתן׳. ומתברר, שהמשרד יודע ומסתיר מזה שנתיים שיש 20% פחות ממה שדווח לממשלה ולציבור."

 

"המשמעות היא שההחלטה על החלוקה של הגז בין שימוש ומקומי לבין ייצוא, נשענה על נתון לא נכון ו׳מאות המיליארדים׳ לא באמת מחכים לנו. מתווה הגז מורכב מאד ולכן הציבור חשוף ל׳ספינים׳ ולדיווחים סותרים כך שהוא נותר ללא דעה של ממש".

 

 

אסדת גז ישראלית בים התיכון
 

אסדת גז ישראלית בים התיכון(דובר צה"ל)

 

לבסוף כתב: "שני דברים הוכחו בפרסום בצורה פשוטה ואותם כולנו מבינים: הראשון הוא בתהליך המו"מ ובתהליך האישור של המתווה אף אחד לא באמת ייצג את הציבור ואת האינטרסים שלו השני - הוסתר בכוונה ולא במקרה מידע מהותי מהממשלה והציבור. זה כבר לא קשור לימין ושמאל, לבעד או נגד המתווה אלא לדרך ניהול המדינה".

 

רק בשבוע שעבר הודיע השר להגנת הסביבה כי הוא מתפטר מתפקידו. בהודעה שפרסם גבאי, אמר השר המתפטר כי ההחלטה התקבלה לאחר לבטים רבים."למרות החשיבות הרבה שאני רואה במשרד ובפעולות המשמעותיות שאנו מקדמים בו לצמצום זיהום האוויר ובתחומים רבים נוספים, הרי שהמהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם", הוא אמר.