שומרת הסף? עורכת הדין שייצגה את המונופלים - כעת מפקחת עליהם

אחת הדרכים להורדת יוקר המחייה בישראל, היא מלחמה במונופולים. על מלחמה זו אמון הממונה על ההגבלים העסקיים. אבל מה קורה כשהממונה החדשה על ההגבלים, עבדה עד לאחרונה עבור אותם מונופלים עליהם היא נדרשת לפקח עכשיו? הכירו את המועמדת החדשה של ראש הממשלה למלחמה ביוקר המחייה: עורכת הדין מיכל הלפרין

עו"ד אופיר נאור זכה לפני חודש לפסיקה תקדימית שחקוקה על שמו. נאור מבקש מתנובה לפצות אותנו בשקל על כל גביע קוטג' שאכלנו. הבסיס לתביעתו הוא מדיניות חדשה שהנהיג דיוויד גילֹה, הממונה הקודם על ההגבלים העסקיים, שאסר על מונופולים לגבות מחיר מופרז על מוצרים שלהם.


רק שלאחרונה הממונה החדשה על ההגבלים העסקיים ביצעה פניית פרסה חדה במדיניות וקבעה שאין דבר כזה מחיר מופרז. לממונה החדשה קוראים עו"ד מיכל הלפרין, שרק לפני חודשיים ייצגה את חברת "תנובה" במאבקה כנגד קביעתו של גילה. הרבה מינויים והדחות משונות ראינו כבר במסגרת מינוי שומרי הסף החשובים ביותר של השלטון בישראל. אבל נדמה שזה אחד המינויים המופרכים יותר של ראש הממשלה.

 

 

 

האדם המתאים לתפקיד? עו
 

האדם המתאים לתפקיד? עו"ד מיכל הלפרין(חדשות 10)

 

לזכותה של הלפרין צריך לומר - שנים היא מחזיקה בעמדה עקבית: תפקידו של הממונה על ההגבלים לשיטתה אינו לפקח על מחירים. אפשר אולי להסכים עם כמה מן הטיעונים של הלפרין. אלא שלמשוואה המורכבת הזאת שרלוונטית לַהוצאות של כולנו חייבים להכניס את הרזומה של הממונה.


הלפרין חתמה עם כניסתה לַתפקיד על הסדר ניגוד עניינים, שכולל כמובן גם את תנובה. אלא ששינוי המדיניות של הלפרין בנוגע למחיר מופרז - קשור גם קשור לחברה. אמנם הלפרין קיבלה את אישור היועץ המשפטי לממשלה למהלך - אבל בג"צ יכריע בקרוב אם כל המהלך כשר. וגם אם יוכרע שהמהלך כשר, בטוח שטוב הוא לא מריח.

 

עו"ד הלפרין מסרה בתגובה: "מטרת הרשות היא שצרכנים ייהנו ממחירים תחרותיים ושמונופולים לא ינצלו את הכוח שלהם לרעה. פיקוח על מחירים הוא כלי לא יעיל, ואף עלול לפגוע בציבור בטווח הארוך. לאור זאת, הרשות מעוניינת להפעיל אמצעים אפקטיביים לשמירה על הציבור מפני מונופולים, שאינם פיקוח על מחירים. עו״ד הלפרין מקיימת את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתמה במלואו".