BETA

איוואסקה - הסם ההזייתי העתיק ששינה לישראלים רבים את החיים

עד לפני שנים מעטות הייתה איוואסקה, חליטה הזייתית עתיקה, נחלתם של טקסים אינדיאנים נושנים ושל מוצ'ילרים נועזים. כיום היא הפכה לטקס נפוץ שעשה את דרכו מיערות האמזונס, להוליווד ומשם לישראל. "אנשים יוצאים מאושרים מהטקסים ואומרים שהחיים שלהם השתנו. אני אומר תודה רבה שזכיתי להכיר את הדבר הזה", אומר אחד המשתתפים בטקס

אייואסקה- בשפת הקצ'ואה של אימפריית האינקה משמעות השם הוא מטפס הנשמות. אם לדבר בנתונים יבשים, מדובר בסך הכל בטקס אינדיאני עתיק שנמשך לא יותר מארבע שעות. רק שיותר ויותר ישראלים מחלקים את החיים שלהם ללפני ואחרי ההשתתפות בו.

 

לפני הטקס אסור למשתתפים לאכול. כל אחד נשכב, שותה כוס תה עם החליטה ומחכה 40 דקות עד שהחומר מגיע למוח. "זה לא סם שאתה לוקח עם החבר'ה והולך לרקוד. זה אתה עם עצמך ועם החשבון של עצמך", מספר אחד המשתתפים. השיקוי הוא תמצית של צמח האייואסקה בשילוב צמח נוסף, שהחומר הפעיל בו DMT הוא אחד החומרים הפסיכו-אקטיביים החזקים ביותר בטבע. שימוש לא נכון באיווסקה, שמעורר הזיות חזקות במיוחד, עלול לגרום לעיתים נדירות למוות. משום כך הטקס מלווה על ידי שמאן שזוהי התמתחותו.

 

סיפורה של האייואסקה מתחיל ביערות האמזונס לפני מאות ואולי אלפי שנים. באופן מסורתי ניהל את הטקס שאמאן מקומי לשם ריפוי הגוף והנפש של המשתתפים בו, אבל הפופולריות של טקסי האייואסקה פרצה כבר מזמן את גבולות היבשת.

 

לינדזי לוהן , סטינג, פול סיימון, אוליבר סטון וג'ניפר אניסטון כבר התנדבו לשמש שגרירים של החוויה, הסרט "כשנהיה צעירים" בכיכובו של בן סטילר הקדיש סצנה ארוכה לנפלאות הסם והדרך מהוליווד לעולם כולו הייתה כבר קצרה, עד שבזמן האחרון נפלאות הצמח והסכנות שבו החלו להכות שורשים גם כאן בישראל.

 

 

 

 

 

"זה לא סם מסיבות, זה אתה עם עצמך". צמח האיוואסקה(חדשות 10)

 

דן דן בולוטין, חוקר צמחים ומדריך טיולים, פגש בחליטה ההזייתית כבר לפני יותר מעשרים שנה ביערות האמזונס. כפי שמצופה מחוקר וביולוג, בולוטין מתעקש להסתכל על זה באופן רציונלי, ודווקא בגלל זה, שווה להקשיב לו מתאר את מה עבר עליו מהרגע שהמשקה החל להשפיע. "הרגשתי כאילו אני יוצא מהגוף שלי והולך לטייל ביער. חזרנו לבקתה בשלוש ורבע בוקר ואני גמור מעייפות כי הלכתי כל הלילה. אני בא לחזור ולישון בערסל ורואה את עצמי מבחוץ כבר נמצא שם. כל זה היה רק חלום אבל היה מוחשי לחלוטין", מספר בולוטין.

 

בני שנון מהאוניברסיטה העברית הוא הפרופסור הישראלי שערך מחקר מקיף על הסם.  בהתבסס על העובדה שמשתמשים שונים במקומות שונים בעולם מתארים בסופו של דבר את אותם מראות, הסיק שנון שאם קו אחד נמתח ביניהם ייתכן ומתגלה מציאות אחרת שקיימת שם, גם אם כדי להבחין בה נדרש המשקה. לו יהי, קיבוצניק בן 27,עבר את החוויה בפעם הראשונה לפני שנתיים באזור ירושלים והחליט בעקבותיה לחזור בתשובה. "החוויה הזו סייעה לי להבין שיש מציאות נוספת שאנו לא מכירים, בלעדיה לא הייתי חוזר בתשובה", הוא מספר.


אך לא כולם מרוצים מהחליטה ההזייתית. לפני שלושה חודשים הוגשו בפעם הראשונה בישראל ארבעה כתבי אישום נגד מעורבים בייבוא אייואסקה לארץ. חשדות המשטרה חשפו תרבות שלמה של טקסים שנערכים כאן מתחת לרדאר כשבחשודים על פי הפרסום באתר "מאקו", נמצאים בין השאר ארכיטקט, טייס קרב במילואים, דוקטורנטית וכמה בעלי עסקים.


הפרשה השביתה כמעט כליל את הפעילות של מארגני הטקסים בארץ, אבל חסידי האייואסקה ממשיכים להתעקש שמדובר בתרופה לנפש, ושההשוואה לסמים אחרים נגועה בדעות קדומות. "מאוד צרם לי לשמוע את המשטרה מדברים על זה כמסיבות סמים. עובדתית אנשים יוצאים מאושרים מהטקסים ואומרים שהחיים שלהם השתנו. אני אומר תודה רבה שזכיתי להכיר את הדבר הזה", אומר לו יהי.

 

 

 

 

 

"אני אומר תודה שזכיתי להכיר את הדבר הזה". לו יהי(חדשות 10)